Dostosowanie układu pomiarowego

Dostosowanie układu pomiarowego w zakładzie

Dostosowanie układu pomiarowego na najwyższym poziomie

Dostosowanie układu pomiarowego dla zakładów produkcyjnych oraz obiektów takich jak szpitale, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, obiekty wojskowe, centra handlowe i biurowce to sposób na zrealizowanie nowych wytycznych związanych z opłatą mocową. 

Zespół Salwis to polscy inżynierowie elektrycy, który posiadają doświadczenie w kompleksowej modernizacji układu pomiarowego energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych oraz obiektach takich jak szpitale, wodociągi, oczyszczalnie ścieków. Nasze biuro projektowe wraz z zespołem wykonawczym realizuje dostosowanie układu pomiarowego na terenie całego kraju.

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji!

+48 791 300 504

 

dostosowanie układu pomiarowego Salwis
Rys. 1 – Tablica licznikowa przed modernizacją. Układ pomiarowy nie spełnia wymagań.

Dostosowanie układu pomiarowego do opłaty mocowej od 1 października 2020 r.

Z uwagi na uchwalenie Ustawy o rynku mocy w 2018 r. Zakłady Energetyczne (np . Tauron Dystrybucja S.A., PGE Dystrybucja S.A.) kierują pisma do przedsiębiorstw przyłączonych do sieci elektroenergetycznej odnośnie dostosowania układów pomiarowych. Ustawa z 2018 r. wprowadza w życie tzw. opłatę mocową.

Wprowadzenie tej dodatkowej opłaty skutkuje zmianą sposobu rozliczeń na rynku energii, co nakłada na właścicieli układów pomiarowo-rozliczeniowych obowiązek ich dostosowania do nowych wymogów w zakresie zapewnienia pomiarów i rejestracji. Dostosowanie układu pomiarowego jest zatem obowiązkiem zakładu, placówki bądź przedsiębiorstwa, który możemy Ci pomóc zrealizować dzięki naszym usługom z zakresu elektroenergetyki.

Dostosowanie układu pomiarowego – jak rozpocząć?

Każdy projekt dostosowania układu pomiarowego należy poprzedzić inwentaryzacją przez projektanta dotychczasowych urządzeń, które należy poddać modernizacji, a także wystąpić o warunki techniczne dostosowania układu pomiarowego do lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (potocznie Zakładu Energetycznego).

Dokonanie wizji lokalnej pozwala określić zakres przebudowy, może pokazać wstępne trudności w pracach wykonawczych a także lepiej przygotować wykonawców do zadania by jak najbardziej ograniczyć przerwę w dostawie zasilania. Takie działania są też podstawą do przygotowania oferty na realizację zadania.

dostosowanie układu pomiarowego Salwis
Rys. 2 – Inwentaryzacja rozdzielnicy SN wraz z układem pośrednim pomiaru energii.

Wycena układów pomiarowych

Jakie materiały są potrzebne do przygotowania wyceny dostosowania układu pomiarowego?
  • Warunki techniczne modernizacji układu pomiarowego ,
  • Zdjęcie tablicy licznikowej oraz licznika,
  • Zdjęcie przekładników prądowych i napięciowych,
  • Skan faktury za energię elektryczną: moc umowna, taryfa energetyczna,
  • Określenie wymagań odnośnie utrzymania zasilania obiektów na czas modernizacji.
dostosowanie układu pomiarowego Salwis
Rys. 3 – Inżynierowie Salwis realizują modernizację układu pomiarowego w rozdzielnicy SN.

Jaki będzie koszt dostosowania układu pomiarowego w zakładzie produkcyjnym?

Umów się na bezpłatną inwentaryzację z naszym specjalistą, przedstawimy możliwości realizacji inwestycji w Twojej lokalizacji, czyli:

  • Dobierzemy rozwiązanie dopasowane indywidualnie do profilu Twojej Firmy,
  • Określimy kwotę realizacji inwestycji,
  • Ustalimy czas realizacji prac projektowych oraz budowlanych,
  • Przedstawimy możliwości oszczędności do uzyskania,
  • Wykonamy kompleksowo prace projektowe w najkrótszym czasie zgodnie z harmonogramem,
  • Zapewnimy gwarancję i obsługę serwisową.

Szacunkowy koszt dostosowania układu pomiarowego w zależności od zakresy wynikającego z Warunków Technicznych wynosi od 10 do 70 tys. zł netto. Na cenę wpływa także konieczność zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej, które realizujemy poprzez generatory spalinowe na czas prowadzonych prac modernizacyjnych.

Modernizacja układu pomiarowego

Na jakie prace składa się taka modernizacja?

Najczęściej występująca modernizacja układu pomiarowego dotyczy wymiany licznika energii elektrycznej wraz z modułem komunikacyjnym i anteną do transmisji danych do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Przy bardziej skomplikowanych układach pomiarowych tzw. Układ Arona należy dodatkowo wymienić przekładniki prądowe oraz napięciowe oraz opracować odpowiedni projekt modernizacji rozdzielnicy SN. Modernizacja ta wymaga uzyskania wyłączania oraz dopuszczenia do prac na rozdzielni średniego napięcia.

Bardzo ważną sprawą w tym przypadku jest konieczność zapewnienia dostaw energii elektrycznej poprzez podłączenie generatorów spalinowych na czas modernizacji. Prace powinny zostać wykonane w jak najkrótszym czasie. Ponowne załączenie następuję po pozytywnym odbiorze pogotowia energetycznego.

Dostosowanie układu pomiarowego realizujemy w dwa dni. Istnieje możliwość pracy w weekend z uwagi na ograniczenie przerw w produkcji zakładów przemysłowych.  

dostosowanie układu pomiarowego Salwis
Rys. 4 – Układ pomiarowy po modernizacji wraz z oplombowaniem przez Zakład Energetyczny