Jak dobrać odpowiedni system do kompensacji mocy biernej?

Dobór systemu do kompensacji mocy biernej jest istotny dla jej poprawnej pracy oraz jej długiej żywotności. Dlatego należy podejść do zagadnienia kompleksowo określając szereg czynników mogących wpływać na poprawną pracę baterii.

Aby prawidłowo zaprojektować baterię należy uwzględnić:

 • rodzaj przedsiębiorstwa,
 • rodzaj urządzeń pobierających prąd,
 • profil pracy zakładu – zmianowość, sezonowość,
 • warunki środowiskowe,
 • plany rozwoju zakładu

Metody kompensacji mocy biernej

Do tego celu warto przeprowadzić:

 • audyt energetyczny zakładu – pomiary elektryczne
 • wywiad z działem technicznym
 • analizę faktur za usługi dystrybucyjne od zakładu energetycznego
 

 

 

Występują 3 główne metody kompensacji mocy biernej:

Centralna – układ, którego zadaniem jest całkowita eliminacja kar za moc bierną. Układ zlokalizowany jest w centralnym miejscu instalacji czyli najczęściej w rozdzielni głównej zakładu. Obwody kontrolne i pomiarowe są zlokalizowane blisko licznika energii elektrycznej przez co mamy pewność że prawidłowo zaprojektowany układ będzie eliminował nam pobór mocy biernej do zera. W tej metodzie należy pamiętać o zachowaniu prawidłowych warunków temperaturowych dla pracy kondensatorów i systemu regulacji. Zaleca się taki układ w zakładach, gdzie posiadamy wiele małych podrozdzielnic lub odległości między odbiornikami indukcyjnymi nie są znaczne. Długie trasy kablowe mogą generować dodatkowe straty mocy czynnej widocznej na rachunku za energię. Można się przed tym uchronić stosując metodę indywidualną bądź grupową.

Indywidualna – metoda polega na podłączeniu kondensatora bezpośrednio do zacisków dużej maszyny. Kompensacja ta nie wymaga dodatkowego osprzętu sterowniczego, gdyż jest załączana tym samym wyłącznikiem co urządzenie. Układ ten stosuje się przy układach o większej mocy, długich trasach kablowych, do kompensacji mocy urządzeń prostych, o małej zmienności obciążenia.

Grupowa – Metoda pośrednia. Oznacza połączenie metody centralnej – czyli zasilania kilku odbiorników znajdujących się w zakresie jednej rozdzielnicy oraz przygotowanie układu sterowania układu do zadanego poziomu współczynnika tg (fi). Metoda ta pozwala wyeliminować całkowicie pobór mocy biernej jak również oszczędzić na mocy czynnej ok. 2-5%.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy projektowaniu układu kompensacji mocy biernej?

Do prawidłowego zaprojektowania układu kompensacji mocy biernej są potrzebne pomiary instalacji elektrycznej. Określają: pojemności kondensatorów energetycznych, potrzebną ilość stopni kompensacji, ewentualnie dławik odstrajający, lub łącznik statyczny o bardzo krótkim czasie przełączania i co za tym idzie szybkim dostosowaniu mocy biernej do zapotrzebowania.

Aby prawidłowo zaprojektować układ należy przeanalizować możliwość umiejscowienia kondensatorów – rozdzielnica wolnostojąca lub natynkowa, dodatkowo wentylację w danym pomieszczeniu, zabezpieczenie IP przed pyłem i deszczem, temperaturę zewnętrzną oraz wiele innych aspektów eksploatacyjnych.

Dodatkowo trzeba przewidzieć możliwości dalszego rozwoju firmy i poszerzyć o kolejne stopnie układ jeżeli tego będzie wymagał układ rozbudowany.

Jak dobrać odpowiedni system do kompensacji mocy biernej?

One thought on “Jak dobrać odpowiedni system do kompensacji mocy biernej?

 • 11 stycznia 2017 at 15:54
  Permalink

  bateria kondensatorów

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *