Stacja transformatorowa słupowa SN/nN jest stacją napowietrzną o napięciu maksymalnie 30 kV, głownie stosowane poziomy napięć w Polsce to 15 i 20 kV. Stacja transformatorowa słupowa może być wyposażona w transformator o mocy znamionowej do 630 kVA, głownie stosowane są transformatory 250 i 400 kVA.
Stacja transformatorowa słupowa SN/nN obecnie składa się z pojedynczej lub podwójnej żerdzi stunobetonowej wirowanej typu E lub EPV. Prościej mówiąc są to nowoczesne słupy okrągłe betonowe. Poprzednie stacje montowane były na dwóch lub czterech żerdziach wykonanych z żelbetu w układzie podwójnym lub bramowym.
Stacja transformatorowa słupowa może być zasilana napowietrznie lub kablowo i w zależności od sieci SN może być w układzie krańcowym lub przelotowym. Stosowane żerdzie mają wysokość 10,5 lub 12 m. Ich wytrzymałość to zazwyczaj 10 lub 12 kN. W uzasadnionych przypadkach np. ze względu na nierówny teren stosuje się rozwiązania niestandardowe.
Jakie są moce słupowych stacji transformatorowych SN/nN?
Stacje słupowe najczęściej wyposażone są w transformatory o mocy do 100 kVA, 160 kVA, 250 kVA lub 400 kVA. W uzasadnionych przypadkach stację słupową można wyposażyć w transformator o mocy 630 kVA. Stacja transformatorowa słupowa przystosowana jest do przyszłościowego zwiększenia zapotrzebowania na moc tzn. początkowo stacja może być wyposażona w transformator o mocy 250 kvA, a po modernizacji można ją wyposażyć w transformator 400 kVA. Modernizacja obejmuje głównie wymianę bezpieczników po stronie SN i transformatora.
Wyposażenie stacji słupowej po stronie SN
To w jaki sposób linia zasilająca SN ma być połączona z transformatorem określa operator systemu dystrybucyjnego (OSD) w warunkach przyłączeniowych (WP), najczęściej realizowane jest to poprzez:
- odłącznik z uziemnikiem lub rozłącznik z uziemnikiem i podstawy bezpiecznikowe SN
- automatyczny rozłącznik z uziemnikiem sterowany zdalnie Reklozer THO i podstawy bezpiecznikowe – dla instalacji fotowoltaicznych oddających energię elektryczną do sieci
Bezpieczniki po stronie SN zabezpieczają transformator od zwarć i znajdują się na każdej fazie. W celu ochrony transformatora przed przepięciami na linii SN instaluje się na każdej fazie ograniczniki przepięć. W przypadku zasilana stacji linią kablową montuje się także głowicę kablową SN.
Wyposażenie stacji słupowej po stronie nN
Wyposażenie zależy od rodzaju i ilości wyprowadzanych obwodów po stronie niskiego napięcia (400/230V). Stosowane są rozdzielnice zamontowane bezpośrednio na stacji transformatorowej (RST, RS-W), bądź obok jako złącza kablowe wolnostojące (ZK).
Połączone są one z transformatorem kablami YAKY lub YKY. Złącze oraz rozdzielnice wyposaża się z bezpieczniki lub rozłączniki z bezpiecznikami. Stacja musi być wyposażona w odpowiedni układ pomiarowo-bilansujący zgody z specyfikacją techniczną operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).
W jakie układy pomiarowe wyposażona jest słupowa stacja transformatorowa?
Występuje dwa zasadnicze rodzaje pomiarów:
- pomiar po stronie nn
Takie rozwiązanie pomiaru umożliwia zastosowanie mniej kosztownych przekładników pomiarowych, występują tylko przekładniki prądowe. Taryfa za energię elektryczną pobraną z sieci uwzględnia straty transformatora SN/nN. Na temat strat w transformatorze pisaliśmy w artykule pt Transformator dystrybucyjny SN/nN. Dodatkowe wyposażenie to licznik energii czynnej i biernej, moduł komunikacyjny GSM/GPRS, listwa pomiarowa – kontrolna i inne.
- pomiar po stronie SN
Układ pomiarowy wymaga wyposażenia stacji w przekładniki napięciowe oraz prądowe zainstalowane zainstalowane po stronie średniego napięcia nad transformatorem SN/nN. Przekładnie oznaczone są w zakresach od 10/5 do 150/5. Występuje tutaj także licznik energii czynnej i biernej, listwa pomiarowo- kontrolna oraz moduł komunikacyjny.
Tego rodzaju układ pomiarowy jest odpowiedni dla taryfy B. Klient musi dostosować układ pomiarowy na swój koszt.
Podsumowanie…
Wymagania szczegółowe co do wyposażenia stacji słupowych określane są przez operatora system dystrybucyjnego na danych ternie. Każdy OSD posiada swoją IRiESD czyli Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Systemu Dystrybucyjnego co wiąże się z różnorodnością warunków jakie musi spełniać projektowana stacja słupowa.
Zapamiętaj…
Dostępność do linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN w pobliżu jest kluczem do możliwości szybkiej i taniej budowy stacji. Stację tego typu ze względu na wymagania przeciwpożarowe lokalizowane są w odległości minimum 3m od budynków. Budynki te muszą być wykonane z niepalnych materiałów. W innym przypadku odległość ta wynosi 5m. Stacje tego typu są najprostsze, najtańsze i najczęściej stosowane w Polsce.
Więcej informacji na temat budowy stacji transformatorowych znajduje się w naszych wpisach. Polecamy !
- Stacja transformatorowa dla Twojej Firmy
- Transformator dystrybucyjny SN/nN
- Projekt stacji transformatorowej słupowej SN/nN
Masz dodatkowe pytania ?
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji
Pingback:Projekt stacji transformatorowej słupowej 15/0,4kV - informacje | Salwis
Pingback:Transformator dystrybucyjny, rozdzielczy SN/nN | Salwis Baza Wiedzy
Pingback:Stacja transformatorowa: kontenerowa, słupowa - jaka dla firmy? | Salwis