Automatyczne baterie kondensatorów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kompensacja mocy biernej to temat, który w elektroenergetyce pojawia się setki tysięcy razy dziennie. Nie oznacza to jednak, że jest to kwestia niezmienna – udowadniają to automatyczne baterie kondensatorów, które powstały, by pokazać, że cały proces można jeszcze bardziej uprościć nawet w momencie, gdy sieć pozornie temu nie sprzyja. Czym jednak są te urządzenia i kto powinien się na nie zdecydować?

Baterie kondensatorów zdjęcie

Czym są automatyczne baterie kondensatorów?

Automatyczne baterie kondensatorów to urządzenia pozwalające na bezobsługową kompensację mocy biernej. Najczęściej działają one w oparciu o przełączanie za pomocą styczników, które dzięki odpowiednio dobranym parametrom pozwalają na błyskawiczne dopasowanie pracy instalacji do zmiennego obciążenia sieci. Co ważne, automatyczne baterie kondensatorów pozwalają dokonywać takich zmian na przestrzeni milisekund, dzięki czemu są one niezwykle wydajnym rozwiązaniem nawet wtedy, gdy zależy od nich działanie setek przemysłowych maszyn. Z tego względu tego rodzaju rozwiązania są popularne głównie w halach produkcyjnych i zakładach przemysłowych, gdzie zapewniają one ciągłość produkcji. Nie spotkamy ich jednak w domach czy mniejszych budynkach – ze względu na specyfikę tamtejszych instalacji baterie kondensatorów nie są tam niezbędne.

Automatyczne baterie kondensatorów – dane techniczne

Współczesne automatyczne baterie kondensatorów oferują zakładom produkcyjnym i specjalistom w dziedzinie instalacji elektrycznych szereg nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają ich działanie i ułatwiają montaż urządzenia. Najczęściej posiadają one takie elementy jak:

  • Łączniki tyrystorowe, które wolno się zużywają i pracują bez zbędnego hałasu, a także gwarantują błyskawiczne przełączanie
  • Kondensatory w bezpiecznych i trwałych obudowach
  • Nowoczesne regulatory współczynnika mocy oparte na komputerowych systemach
  • Wyłączniki do ochrony zasilania pomocniczego
  • Bloki zacisków
  • Różnorodne lokalizacje wejść kablowych – na rynku dostępnych jest wiele modeli automatycznych baterii kondensatorów, z których można wybrać te idealnie pasujące do dostępnej w danym zakładzie przestrzeni.

Zalety automatycznych baterii kondensatorów

Automatyczne baterie kondensatorów posiadają wiele zalet, które sprawiają, że na ich instalację decyduje się wiele zakładów przemysłowych. Po pierwsze, są one podstawowym narzędziem w walce z opłatami za nadmiarowe zużycie energii biernej – w dużych fabrykach chodzi tu o wielotysięczne rachunki. Po drugie, automatyczne baterie kondensatorów pozwalają także zabezpieczyć się przed przyszłymi kosztami. Ich instalacja pozwala bowiem na zmniejszenie zużycia sieci elektrycznej i zwiększa jej żywotność. Po trzecie – choć nie najmniej ważne – automatyczne baterie kondensatorów pozwalają unikać nagłych spadków napięć, a co za tym idzie przestojów w produkcji. Są one zatem cennym narzędziem dla niemal każdego zakładu.

Jak wybrać automatyczne baterie kondensatorów?

Wybór odpowiednich automatycznych baterii kondensatorów może okazać się problemem ze względu na stopień skomplikowania zakładu, a także różnorodność tego rodzaju urządzeń. Samo dopasowanie tej ogromnej skrzyni to za mało, by ogłosić sukces. W Salwis zdajemy sobie sprawę, że aby zakup automatycznych baterii kondensatorów rzeczywiście miał sens, musi on wynikać z wiedzy i doświadczenia. W naszych zasobach mamy obie te cechy i wiele więcej. Skontaktuj się z nami, by poznać naszą ofertę kompensacji mocy biernej w najlepszym wydaniu.

Automatyczne baterie kondensatorów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *