Baterie kondensatorów

Czym są baterie kondensatorów i do czego służą?

Baterie kondensatorów są wykorzystywane w instalacjach, w których zachodzi potrzeba kompensacji mocy biernej. Odpowiadają one za niwelowanie negatywnego wpływu indukcyjnej energii biernej na instalacje elektryczne i przede wszystkim na nasze rachunki, które właśnie ze względu na ten rodzaj mocy są często dodatkowo obciążane. Baterie kondensatorów sprzyjają również bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznych oraz zwiększają jej trwałość. Stosuje się je w firmach, które mają problem z nadmiernym poborem energii biernej. Najczęściej baterie kondensatorów instaluje się zatem w zakładach produkcyjnych, fabrykach czy halach.

Jak dobrać baterie kondensatorów do instalacji?

Dobór baterii kondensatorów jest kluczowy dla każdej firmy, której zależy na stałym, bezproblemowym i bezawaryjnym dostępie do energii elektrycznej. Nie zaleca się wykonywania doboru na własną rękę. Niepoprawnie dopasowane baterie kondensatorów nie tylko mogą bardzo szybko ulec awarii, zakłócając pracę zakładu, ale również mogą spowodować uszkodzenie instalacji czy nawet być realnym zagrożeniem dla całej placówki. W związku z tym wybór odpowiednich urządzeń należy pozostawić specjalistom – także tym z naszej firmy.

Aby dobrać baterie kondensatorów do instalacji, należy zacząć od starannej analizy faktury za prąd. Pozwala ona na określenie wysokości opłat powodowanych przez nadmierne pobory i oszacowanie mocy urządzenia, które miałoby im zapobiegać. Jest to jednak sposób, który pozwala jedynie stwierdzić przybliżone wartości i zakwalifikować daną instalację do kompensacji mocy biernej. Najskuteczniejszą metodą wyboru baterii kondensatorów są pomiary parametrów sieci, które wykonuje nasz specjalista przy realizacji każdego zlecenia. Wszystkie tego typu analizy wykonujemy z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Na podstawie tych pomiarów jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie urządzenie kompensujące będzie najlepsze dla danego przypadku.