Baterie kondensatorów

Jednym z elementów instalacji są baterie kondensatorów. Zastosowanie znajdują w instalacjach, gdzie niezbędna jest kompensacja mocy biernej. Odpowiednie dobranie mocy i funkcjonalności tego typu baterii to podstawa, ponieważ przekłada się to na bezpieczeństwo i efektywność jej użytkowania. Sprawdź, czym dokładnie są baterie kondensatorów, jakie jest ich zastosowanie oraz czym kierować się przy ich wyborze.

Czym są baterie kondensatorów i do czego służą?

Baterie kondensatorów to specjalne urządzenia, które wykorzystywane są przy kompensacji mocy biernej indukcyjnej w pospolitych sieciach nN. Głównym zadaniem tego typu rozwiązania jest niwelowanie negatywnego wpływu wspomnianej energii na całą instalację. Odpowiednie dobranie baterii kondensatorów przekłada się na obniżenie rachunków eksploatacyjnych za prąd. Ma to znaczenie zarówno w użytkowaniu prywatnym, jak i biznesowym. W tym zakresie warto postawić na wsparcie specjalistów, dzięki czemu wybrane modele nie będą dodatkowym obciążeniem dla sieci elektrycznej. 

kompensacja_mocy biernej_salwis_kraków

 

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści związane z eksploatacją baterii kondensatorów. Mają one dobry wpływ na zwiększenie żywotności instalacji elektrycznej oraz jej bezproblemową eksploatację. Ze względu na specyfikę ich działania, wykorzystywane są przede wszystkim w obiektach, gdzie istnieje nadmierny pobór energii biernej. Przekłada się to na wysokie rachunki i zmniejszenie efektywności prowadzonej działalności. Zastosowanie baterii kondensatorów ma wpływ na redukcję poboru mocy biernej i obniżenie kosztów. Technologia najczęściej wykorzystywana jest we wszelkiego rodzaju fabrykach, halach i zakładach produkcyjnych.

Jak dobrać baterie kondensatorów do instalacji?

Biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje, dobranie kondensatorów jest niezwykle ważne z punktu widzenia większości przedsiębiorców. Urządzenia te pozwalają na redukcję poboru mocy biernej i obniżenie kosztów eksploatacyjnych, co w skali dużej działalności może oznaczać spore sumy. W ten sposób wzrastają zyski z prowadzonego biznesu. Odpowiednie dobranie mocy baterii kondensatorów do instalacji wymaga doświadczenia i wiedzy. Właśnie dlatego odradza się realizację tego zadania we własnym zakresie. 

Wybór zaczyna się od analizy faktur za energię elektryczną. W ten sposób można sprawdzić wysokość opłat spowodowanych przed nadmierny pobór mocy biernej, a także oszacować pożądaną moc baterii kondensatorów. Tego typu analiza ma charakter orientacyjny i przyda się przy określaniu, czy w danym zakładzie warto kompensować moc bierną. Jeżeli tak, to rekomenduje się przeprowadzenie pomiarów parametrów sieci. Usługi tego typu świadczą specjaliści, w tym m.in. eksperci naszej firmy Salwis. Na podstawie badań można przygotować indywidualne zalecenia dla danego obiektu i z dużą precyzją określić moc urządzenia, która będzie wystarczająca do zapobiegania nadmiarowi poboru mocy biernej. Wpłynie to korzystnie na obniżenie rachunków eksploatacyjnych i zoptymalizowanie całego procesu produkcyjnego.

Czym może skutkować zły dobór baterii kondensatorów?

 

Źle dobrane baterie mogą powodować poważne konsekwencje dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim urządzenia te będą bardziej podatne na awarie, co generuje dodatkowe koszty naprawy i eksploatacji. Ponadto mogą negatywnie wpływać na płynność pracy zakładu produkcyjnego. W skrajnych przypadkach doprowadzą do trwałego uszkodzenia całej instalacji elektrycznej i będzie wymagana wymiana jej poszczególnych elementów. Tego typu sytuacje są bardzo niebezpieczne, ponieważ stwarzają zagrożenie dla całego obiektu, który może stanąć w płomieniach. 

Kompensacja mocy biernej

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami 

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami Salwis. Zadbamy o potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Nasi specjaliści zakwalifikują dany obiekt do kompensacji mocy biernej, a także przeprowadzą badania i pomogą w wyborze odpowiednich baterii kondensatorów.
Razem z Salwis zadbasz o ekonomię i opłacalność swojego biznesu. Do usłyszenia.