Co to są statyczne kompensatory mocy biernej?

Odpowiednie gospodarowanie mocą bierną w zakładach przemysłowych i nie tylko to niezwykle ważne zadanie. Zależy od niego efektywność energetyczna przedsiębiorstwa,
a także optymalizacja ponoszonych przez nie kosztów. Odpowiednie zarządzenie zgodnie
z Jakością Energii Elektrycznej (JEE) ułatwia m.in. stosowanie statycznych kompensatorów mocy biernej. Czym one są?

Kompensacja mocy biernej

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

To zjawisko, w ramach którego wykorzystuje się urządzenia do redukcji emitowania mocy biernej. Klasyczny obwód prądu posiada trzy rodzaje mocy. Są to moce: bierna, czynna i pozorna. W przypadku statycznych kompensatorów kluczowa staje się moc bierna, która powstaje między odbiornikiem energii a jego źródłem. Stosowanie specjalistycznych urządzeń pozwala na zwiększenie żywotności instalacji elektrycznej, w tym kabli i pozostałych elementów zasilających. Ponadto minimalizują straty cieplne i energetyczne.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest tak istotna?

Zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i indywidualnych użytkowników, kompensacja mocy biernej jest niezwykle istotna. Odpowiada ona m.in. za zmniejszenie współczynnika mocy w instalacji, minimalizowanie ryzyka uszkodzenia kabli i innych elementów sieci zasilających, czy też obniżenie składowej prądu. Oczywiście docelowo przekłada się to także na obniżenie rachunków za prąd. W przypadku podmiotu gospodarczego maksymalizuje to zyski, a w przypadku gospodarstwa domowego pozwala na zwiększenie oszczędności na codziennej eksploatacji urządzeń elektrycznych. Im większe wytworzenie mocy biernej, tym większe koszta. 

Według aktualnych standardów współczynnik mocy biernej powinien wynosić od 0,2 do 0,4. Jeżeli jest on wyższy, to powinien być powodem do niepokoju oraz sygnałem, że warto sprawdzić działanie wykorzystywanych kompensatorów, a także stan instalacji elektrycznej. Może okazać się, że wymaga ona rewitalizacji lub wymiany. Ponadto przekroczenie tego współczynnika sprawia, że operatorzy energetyczni zaczynają naliczać dodatkowe opłaty eksploatacyjne.

Czym są statyczne kompensatory mocy biernej?

Statyczne kompensatory mocy biernej SVG to urządzenia, które stosowane są w obiektach, które mogą jednocześnie pobierać moc pojemnościową i moc indukcyjną. Mogą działać na niskim napięciu i ich pierwowzorem były układy STATCOM, które przez lata stosowano w sieciach elektroenergetycznych. Statyczny kompensator mocy biernej składa się z takich elementów jak: tranzystory z izolowaną bramką, układ sterujący, kondensator, który stanowi obciążenie systemu. 

kompensatory mocy biernej

Podstawowe zalety stosowania tych urządzeń to m.in.:

  • możliwość płynnej regulacji (w przeciwieństwie do dławików i baterii kondensatorów nie mają stopni regulacji);
  • możliwość pracy w trybie automatycznym i kompensacji mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej;
  • szybki czas reakcji urządzenia;
  • symetryzacja obciążenia;
  • wyeliminowanie z systemu dławików rezonansowych (statyczne kompensatory nie powodują zjawiska rezonansu);
  • indywidualna kompensacja w wybranej fazie;
  • odporność na zmiany napięcia sieciowego;
  • prostota obsługi i konserwacji urządzenia;
  • brak elementów elektro-mechanicznych w konstrukcji. 

Jednocześnie użytkownicy zwracają uwagę na stosunkowo wysoki koszt zakupu tego typu urządzeń. Są one drogie w zakupie, jednak w perspektywie lat użytkowania przekładają się na realne oszczędności energii i niższe rachunki za prąd. 

Ograniczenie przesyłu mocy biernej to zadanie strategiczne

Według danych z ostatnich lat, za produkcję i przesył mocy biernych w 50% odpowiadają klienci indywidualni, a za pozostałe 50% odpowiadają sieci przesyłowe i firmy. Charakterystyką mocy biernej jest to, że nie wykonuje żadnej pracy, czyli generuje tylko straty i koszty. Właśnie dlatego ograniczenie jej przesyłu stało się w ostatnich latach strategicznym celem Operatorów Systemów Przesyłowego oraz Dystrybucyjnego w Polsce. Osiągnięcie tego celu wpłynie korzystnie na oszczędność energii w naszym kraju, a także na poprawę jakości dostarczanej do odbiorców energii i niezawodność całej infrastruktury.

 

Więcej informacji na temat obniżenia rachunków za energię elektryczną znajduje się w naszych wpisach. Polecamy !

Co to są statyczne kompensatory mocy biernej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.