Czym są zintegrowane systemy wytwarzania CIM?

Przedsiębiorcy nieustannie dążą do zwiększenia efektywności prowadzonych przez siebie podmiotów gospodarczych i jednoczesnego zwiększenia przy tym dochodów. Wiążę się to z kolejnymi inwestycjami. Jedną z nich jest zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanych systemów wytwarzania CIM. W tym tekście sprawdzimy, czym są systemy CIM, oraz jakie na co dzień mają zastosowanie. przycisk zdjęcie

CIM – czym są te zintegrowane systemy wytwarzania?

Skrót CIM pochodzi od angielskiego wyrażenia Computer Integrated Manufacturing, które po raz pierwszy w literaturze specjalistycznej zostało wykorzystane w 1981 roku. System jako pierwszy wprowadził jeden z wysokich rangą menedżerów firmy Arthur’a D. Little. Obecnie zintegrowane systemy wytwarzania CIM to nowoczesne i wydajne rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest wymiana informacji, różnego rodzaju danych, czy też wiadomości pomocniczych. Wpływ na to ma zastosowanie powtarzalnego schematu sieci komunikacyjnej oraz procesów, które odpowiadają za każdy poszczególny etap funkcjonowania firmy w naturalnych warunkach. Współczesna technologia pozwala na zastosowanie systemów CIM w oparciu o wydajne komputery, dzięki czemu to sprawdzone rozwiązanie można wykorzystywać również w mniejszych organizacjach. W dużym skrócie w skład CIM wchodzą m.in.: tworzenie planów konstrukcyjnych, tworzenie początkowych etapów zleceń, zakup materiałów zaopatrzeniowych, prowadzenie kontroli jakości wykonywanej pracy na poszczególnych etapach oraz weryfikacja efektu końcowego, czy też sprawdzanie powtarzalności procesu. Jednym z ostatnich punków jest analiza dokumentacji projektowej i potwierdzenie poprawności wystawiania dokumentów księgowych. 

Co wchodzi w zakres CIM?

Zintegrowane systemy wytwarzania CIM można podzielić na kilka części składowych. Po połączeniu ich w dobrze funkcjonujący system można wydobyć pełnie ich możliwości i usprawnić działanie wielu organizacji. W ramach CIM wyróżnia się m.in. takie techniki podsystemów jak:
  • CAM (kontrola narzędzi w fazie planowania produkcji oraz połączenie tej fazy z wytwarzaniem produktów);
  • CAE (program do prowadzenia analiz inżynieryjnych, który pomaga m.in. w sprawdzaniu parametrów technicznych produktu, czy też weryfikuje jego cechy);
  • CAD (moduł odpowiadający za wsparcie projektowania, w którym tworzy się podstawowe schematy, rysunki, modyfikuje parametry, czy też konstruuje opis produktu);
  • CAQ (system wykorzystywany podczas kontroli jakości i przeprowadzania badań pomiarowych);
  • CAP (system sterujący planem i kolejnością sekwencji zdarzeń w operacji produkcyjnej);
  • PPC (moduł o charakterze nadrzędnym, który umożliwia planowanie i sterowanie produkcją oraz weryfikowanie jej postępu na każdym etapie działania).
Tak w dużym skrócie wyglądają zintegrowane systemy wytwarzania CIM, które korzystnie wpływają na zwiększenie wydajności produkcji w wielu sektorach gospodarki. Ich zastosowanie może mieć wiele zalet, które opisano w kolejnym akapicie. 

Co przemawia za skorzystaniem z systemu CIM?

Korzystanie z CIM może mieć wiele zalet. Przede wszystkim wdrożenie tego systemu umożliwia przeprowadzenia od A do Z kompletnego procesu produkcji. To wszystko przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów procesów, oszczędności czasu oraz zminimalizowaniu nakładów pracy, która potrzebna jest do osiągnięcia zamierzonego efektu. Firmy korzystające ze zintegrowanych systemów wytwarzania CIM mogą ubiegać się o uzyskanie międzynarodowych i honorowanych na całym świecie certyfikatów. Ich posiadanie jest poświadczeniem najwyższej jakości i wydajności produkcji w danym zakładzie przemysłowym. O uzyskanie certyfikatu mogą ubiegać się także mniejsze firmy. Zalety systemów CIM sprawiają, że tego typu systemy wytwarzania stają się doskonałym wyborem dla wielu organizacji. Szczególną uwagę powinni na nie zwrócić przedsiębiorcy, którzy pragną lepiej zorganizować procesy produkcyjne i okołoprodukcyjne w swojej firmie. Przełoży się to na wzrost efektywności i większe zyski takiej organizacji.

Szukasz pomocy w dobraniu odpowiedniego systemu?

Umów się na bezpłatne konsultacje! 

Więcej informacji na temat systemów automatyki znajdujesz w poniższych artykułach. Polecamy !

Czym są zintegrowane systemy wytwarzania CIM?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *