Dławiki kompensacyjne

Wśród elementów instalacji elektrycznych znajdują się m.in. dławiki kompensacyjne. Na co dzień pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiadają m.in. za kompensację mocy biernej. Minimalizują jej pobór, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Sprawdź, czym dokładnie są dławiki kompensacyjne, gdzie są wykorzystywane oraz jak dobierać je do odpowiedniego typu instalacji.

Czym są dławiki kompensacyjne?

Dławiki kompensacyjne to małe urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu instalacjach elektrycznych. Ich podstawowym zadaniem jest kompensacja mocy biernej, czyli redukcja nadmiernego poboru prądu. Stosowane są po to, aby zwiększyć efektywność instalacji i wpłynąć na obniżenie rachunków eksploatacyjnych. Dławiki umieszcza się tam, gdzie istnieje nadmierne wykorzystanie mocy biernej w instalacjach. Brak reakcji przedsiębiorcy skutkuje dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi, a nawet karami.

Jak dobrać dławiki kompensacyjne?

W celu doboru odpowiedniego dławika kompensacyjnego konieczne jest wykorzystanie kilku pomiarów, które określą jego przydatność do użycia w danej instalacji i doborze jego mocy. W instalacji mogą się bowiem znajdować dławiki kompensacyjne jedno- i trójfazowe, które dodatkowo można pozyskać również w zestawach. Co więcej, w licznych przypadkach zaleca się również wykorzystanie urządzeń wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczny regulator mocy czy elementy sterujące i zabezpieczające. W przypadku, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, chętnie pomożemy Ci w doborze dławika kompensacyjnego w ramach naszych usług związanych z niwelowaniem wpływu mocy biernej na instalacje elektryczne.

 

 

Gdzie znajdują zastosowanie?

Urządzenia te znajdują zastosowanie przede wszystkim w rozbudowanych instalacjach. To w nich można dostrzec zauważalną różnicę w kompensacji mocy biernej po instalacji dławików. W przypadku indywidualnych użytkowników i mniejszych podmiotów gospodarczych dławiki są mniej efektywne i zazwyczaj nie wpływają na obniżenie rachunków, czy zmiany w eksploatacji instalacji. Standardowo dławiki znajdują zastosowanie w instalacjach, w których znajdują się takie elementy jak:

  • zasilacze UPS o średniej oraz dużej mocy;
  • urządzenia pobierające bardzo duże ilości prądu (linie produkcyjne, specjalistyczne maszyny i inne);
  • urządzenia jednofazowe zasilane napięciem międzyfazowym;
  • zaawansowane ledowe systemy oświetleniowe.

Ponadto wykorzystywane są m.in. w infrastrukturach zasilających wybrane systemy budynkowe. Oznacza to, że dławiki sprawdzają się tam, gdzie pobór energii biernej jest bardzo duży. Po zastosowaniu tych niewielkich urządzeń dostrzeżesz zauważalną zmianę w zużyciu energii oraz w obniżeniu wysokości rachunków za prąd. 

Dobór dławików do instalacji ma znaczenie

Oczywiście wpływ na efektywność dławików kompensacyjnych w instalacji ma ich dobór. Na samym początku warto sprawdzić, czy w danej instalacji wymagana jest kompensacja mocy biernej, a zastosowanie dławików ma uzasadnienie praktyczne i ekonomiczne. Tego typu kwalifikacje powinni przeprowadzić specjaliści. Kolejnym krokiem jest dobór mocy urządzeń, która będzie wystarczająca do redukcji poboru mocy biernej. 

bateria-kondensatorow-salwis

Z drugiej strony moc nie może być zbyt wysoka, ponieważ zagrozi wówczas bezpieczeństwu całego systemu. Na rynku dostępne są dławiki jedno- i trójfazowe, które można instalować pojedynczo lub w zestawach. Ostateczną decyzję w tym zakresie powinien podjąć doświadczony ekspert. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo eksploatacji instalacji elektrycznej i niższe opłaty. Usługi tego typu świadczymy w Salwis, dlatego zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem. 

Zagrożenia związane z doborem złych dławików 

Istnieją określone zagrożenia, które związane są ze złym doborem dławików kompensacyjnych do danej instalacji. Przede wszystkim źle dobrana moc może zaburzyć działanie systemu i wpłynąć negatywnie na proces produkcji i efektywność biznesową danego przedsiębiorstwa. Ponadto tego typu urządzenia są bardziej podatne na usterki, które mogą przekładać się na awarie całej instalacji. Tego chciałby uniknąć każdy przedsiębiorca. W skrajnych przypadkach małe dławiki kompensacyjne mogą doprowadzić do realnego zagrożenia pożarem lub zwarciem instalacji. Właśnie dlatego decyzji o doborze tych urządzeń nie powinno się podejmować we własnym zakresie. 

Skorzystaj ze wsparcia Salwis

Jako Salwis posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie i obsłudze instalacji elektrycznych. Wspieramy naszych klientów m.in. w doborze dławików kompensacyjnych oraz innych elementów systemu, które mogą wpłynąć na zwiększenie efektywności eksploatacji instalacji. Szczegółowe informacje dotyczące ewentualne współpracy pozyskasz w bezpośrednim kontakcie z naszym zespołem. O Twoje finanse i bezpieczeństwo zadba zespół doświadczonych i renomowanych ekspertów. Zapraszamy do kontaktu.