Dławiki kompensacyjne

Czym są dławiki kompensacyjne?

Dławiki kompensacyjne  to niewielkie urządzenia, które wykorzystuje się w instalacjach elektrycznych do kompensacji mocy biernej. Są one niezbędne w instalacjach zmniejszających negatywny wpływ energii biernej, gdyż pozwalają one na zwiększenie efektywności. Co za tym idzie, dławiki kompensacyjne umożliwiają częściowe lub całkowite usunięcie z rachunków za prąd opłat czy też kar za nadmierne wykorzystanie mocy biernej w instalacjach.

Dławik kompensacjny kompensuje moc bierną pojemnościową. W niewielkich instalacjach nie zmienia ona zbyt wiele ani w użytkowaniu sieci elektrycznej, ani w rachunkach za pobór prądu. Dławiki kompensacyjne mogą jednak zmienić bardzo wiele w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji, szczególnie tych, w których skład wchodzą między innymi:

  • Urządzenia pobierające bardzo duże ilości prądu, np. linie produkcyjne w zakładach, specjalistyczne maszyny
  • Zasilacze UPS o średniej oraz dużej mocy
  • Zaawansowane ledowe systemy oświetleniowe
  • urządzenia jednofazowe zasilane napięciem międzyfazowym,
  • systemy zasilające niektóre systemy budynkowe.

W ich przypadku pobór energii elektrycznej, a w związku z tym energii biernej, jest bardzo duży. Dławiki kompensacyjne zamontowane na stałe w odpowiedniej instalacji mogą jednak skutecznie zażegnać ten problem i położyć kres zbyt wysokim rachunkom.

Jak dobrać dławiki kompensacyjne?

W celu doboru odpowiedniego dławika kompensacyjnego konieczne jest wykorzystanie kilku pomiarów, które określą jego przydatność do użycia w danej instalacji i doborze jego mocy. W instalacji mogą się bowiem znajdować dławiki kompensacyjne jedno- i trójfazowe, które dodatkowo można pozyskać również w zestawach. Co więcej, w licznych przypadkach zaleca się również wykorzystanie urządzeń wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczny regulator mocy czy elementy sterujące i zabezpieczające. W przypadku, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, chętnie pomożemy Ci w doborze dławika kompensacyjnego w ramach naszych usług związanych z niwelowaniem wpływu mocy biernej na instalacje elektryczne.