Ceny prądu znów tradycyjne od Nowego Roku wystrzeliły w górę.
Co możemy zrobić, aby choć trochę obniżyć rachunki za energię elektryczną w roku 2021?
Opłata mocowa- ceny mocno w górę
Ceny prądu, nie my, znowu jak zwykle górą! Obecną sytuację moglibyśmy określić i nazwać potocznie jako cenowe pokłosie (echo). Jest ono wynikiem obowiązującej tzw. „opłaty mocowej”. Przypomnijmy, że nowa ustawa weszła w życie dnia 1 stycznia 2021 roku.
Ważne!: Według ustawodawcy każde gospodarstwo domowe w skali rocznej zapłaci dodatkową nową opłatę. Będzie to średnio więcej miesięcznie o 2,30 zł do nawet 12,80 złotych za każdy wykorzystany 1 kWh energii elektrycznej w Polsce.
Co robić, aby zoptymalizować miesięczne zużycie energii?
Niektóre zakłady energetyczne w Polsce oferują swoim klientom opcję sprawdzania ilości wykorzystanej energii elektrycznej na bieżąco w ramach aktualnego okresu rozliczeniowego. W tym celu jako odbiorcy musimy wysłać specjalnego SMS-a pod wskazany numer: z zapytaniem o stan naszego licznika prądu. W razie czego możemy także wystąpić do operatora z wnioskiem, czy też pisemną prośbą o dokonanie korekty bieżącej faktury.
Ważne!: Dzięki nieustannemu postępowi technologicznemu: rachunki sporządzają oraz wyliczają komputery, nie ludzie. Kiedyś tak było, lecz obecnie już nie ma ręcznego liczenia, żeby na jego podstawie móc wystawić fakturę.
Zresztą poniesiona przez nas nadpłata (wynikająca z błędnie naliczonego, chodzi o niewykorzystane kilowatogodziny względem rzeczywistego ich zużycia), powinna zostać nam zwrócona przy / w następnym okresie rozliczeniowym.
A teraz kilka praktycznych rad i wskazówek mogących korzystnie wpłynąć na końcowy rachunek za energię elektryczną.
Między innymi:
Korzystajmy ze stron www dostępnych w Internecie. W ich ramach zawarte są narzędzia w postaci kalkulatorów (ale też można próbować policzyć wszystko samemu ręcznie). Jednakże zalecane do tego celu narzędzia online są programami, które znacznie ułatwiają oraz przyśpieszają cały proces obliczania kosztów.
Wyłączajmy urządzenia, kiedy naprawdę z nich już nie korzystamy.
W sytuacji, kiedy tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie odłączajmy wtyczkę zasilająca konkretny sprzęt od gniazdka elektrycznego, np. wtyczkę laptopa. Czyńmy tak: zwłaszcza w sytuacjach, w których urządzenie nie wymaga stałego podłączenia do przydomowej sieci elektroenergetycznej.
Sprawdzajmy również regularnie ceny energii, które zostały ujęte przez operatorów, np. w ich witrynach internetowych w tabelach.
Postawmy na zieloną energię ─ solarną instalację fotowoltaiczną (PV). W tej chwili to te rozwiązanie wiedzie największy rynkowy i zarazem ekologiczny prym. Dlatego, że gwarantuje ono największą oszczędność na rachunkach za prąd, przy równoczesnym zapewnieniu: całkowicie zerowej emisji spalin do atmosfery ziemskiej.
Tabela z krótkim wyjaśnieniem oznaczeń stref taryfowych dla zużytego 1 kWh energii elektrycznej. Oznaczenia takie są one aktualnie stosowane we wszystkich typach licznikach poboru energii
UWAGA!: Średnie cena za spożytkowany 1 kWh wacha się w skali krajowej od 0,60 do 0,78 groszy.
WNIOSEK:
Część a): Zaopatrujmy się, czyli kupujmy tylko i wyłącznie energooszczędne urządzenia AGD do użytku domowego oraz stosujmy oszczędny rodzaj oświetlenia w domu.
Część b): W celu zmniejszenia rachunków za prąd, jako odbiorcy mamy prawo poszukać tańszej oferty u innego dostawcy energii elektrycznej. Chociaż ceny u wszystkich operatorów w całym kraju są zbliżone do siebie.
***********PODSUMOWANIE***********
Przedstawione powyżej małe rady, co więcej będące wcielone w życie, oczywiście na dłuższym dystansie czasu dają widoczne efekty. Ponieważ mogą nam pomóc bardziej lub mniej, w obniżeniu miesięcznych i rocznych kosztów zużycia energii przez nasze gospodarstwo domowe.