Droższy prąd w roku 2021, zalecane kroki, które mogą wpłynąć na obniżenie rachunku za energię.

Ceny prądu znów tradycyjne od Nowego Roku wystrzeliły w górę.
Co możemy zrobić, aby choć trochę obniżyć rachunki za energię elektryczną w roku 2021?

wzrost cen

Opłata mocowa- ceny mocno w górę

Ceny prądu, nie my, znowu jak zwykle górą! Obecną sytuację moglibyśmy określić i nazwać potocznie jako cenowe pokłosie (echo). Jest ono wynikiem obowiązującej tzw. „opłaty mocowej”. Przypomnijmy, że nowa ustawa weszła w życie dnia 1 stycznia 2021 roku.

Ważne!: Według ustawodawcy każde gospodarstwo domowe w skali rocznej zapłaci dodatkową nową opłatę. Będzie to średnio więcej miesięcznie o 2,30 zł do nawet 12,80 złotych za każdy wykorzystany 1 kWh energii elektrycznej w Polsce.

wzrost

Co robić, aby zoptymalizować miesięczne zużycie energii?

Niektóre zakłady energetyczne w Polsce oferują swoim klientom opcję sprawdzania ilości wykorzystanej energii elektrycznej na bieżąco w ramach aktualnego okresu rozliczeniowego. W tym celu jako odbiorcy musimy wysłać specjalnego SMS-a pod wskazany numer: z zapytaniem o stan naszego licznika prądu. W razie czego możemy także wystąpić do operatora z wnioskiem, czy też pisemną prośbą o dokonanie korekty bieżącej faktury.

Ważne!: Dzięki nieustannemu postępowi technologicznemu: rachunki sporządzają oraz wyliczają komputery, nie ludzie. Kiedyś tak było, lecz obecnie już nie ma ręcznego liczenia, żeby na jego podstawie móc wystawić fakturę.

Zresztą poniesiona przez nas nadpłata (wynikająca z błędnie naliczonego, chodzi o niewykorzystane kilowatogodziny względem rzeczywistego ich zużycia), powinna zostać nam zwrócona przy / w następnym okresie rozliczeniowym.

A teraz kilka praktycznych rad i wskazówek mogących korzystnie wpłynąć na końcowy rachunek za energię elektryczną.

Między innymi:
 Korzystajmy ze stron www dostępnych w Internecie. W ich ramach zawarte są narzędzia w postaci kalkulatorów (ale też można próbować policzyć wszystko samemu ręcznie). Jednakże zalecane do tego celu narzędzia online są programami, które znacznie ułatwiają oraz przyśpieszają cały proces obliczania kosztów.
 Wyłączajmy urządzenia, kiedy naprawdę z nich już nie korzystamy.
 W sytuacji, kiedy tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie odłączajmy wtyczkę zasilająca konkretny sprzęt od gniazdka elektrycznego, np. wtyczkę laptopa. Czyńmy tak: zwłaszcza w sytuacjach, w których urządzenie nie wymaga stałego podłączenia do przydomowej sieci elektroenergetycznej.
 Sprawdzajmy również regularnie ceny energii, które zostały ujęte przez operatorów, np. w ich witrynach internetowych w tabelach.
 Postawmy na zieloną energię ─ solarną instalację fotowoltaiczną (PV). W tej chwili to te rozwiązanie wiedzie największy rynkowy i zarazem ekologiczny prym. Dlatego, że gwarantuje ono największą oszczędność na rachunkach za prąd, przy równoczesnym zapewnieniu: całkowicie zerowej emisji spalin do atmosfery ziemskiej.

Tabela z krótkim wyjaśnieniem oznaczeń stref taryfowych dla zużytego 1 kWh energii elektrycznej. Oznaczenia takie są one aktualnie stosowane we wszystkich typach licznikach poboru energii

UWAGA!: Średnie cena za spożytkowany 1 kWh wacha się w skali krajowej od 0,60 do 0,78 groszy.

WNIOSEK:

Część a): Zaopatrujmy się, czyli kupujmy tylko i wyłącznie energooszczędne urządzenia AGD do użytku domowego oraz stosujmy oszczędny rodzaj oświetlenia w domu.

Część b): W celu zmniejszenia rachunków za prąd, jako odbiorcy mamy prawo poszukać tańszej oferty u innego dostawcy energii elektrycznej. Chociaż ceny u wszystkich operatorów w całym kraju są zbliżone do siebie.

***********PODSUMOWANIE***********
Przedstawione powyżej małe rady, co więcej będące wcielone w życie, oczywiście na dłuższym dystansie czasu dają widoczne efekty. Ponieważ mogą nam pomóc bardziej lub mniej, w obniżeniu miesięcznych i rocznych kosztów zużycia energii przez nasze gospodarstwo domowe.

Droższy prąd w roku 2021, zalecane kroki, które mogą wpłynąć na obniżenie rachunku za energię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.