Filtry aktywne

W ramach kompensacji mocy biernej w instalacjach elektrycznych wykorzystywane są m.in. filtry aktywne. Odpowiednio dobrane i zastosowane dają satysfakcjonujące efekty w postaci wydajniejszej eksploatacji instalacji oraz zmniejszenia wysokości rachunków eksploatacyjnych. Sprawdź, czym dokładnie są filtry aktywne, jakie mają zastosowanie oraz jak wybrać te spełniające Twoje potrzeby.

Czym są filtry aktywne i jak one działają?

Tak jak już wspomniano, filtry aktywne to rozwiązanie wykorzystywane przy kompensacji mocy biernej w instalacjach elektrycznych. Wykorzystywane są przede wszystkim do niwelowania efektów odkształcenia napięć. Ich dużym atutem jest fakt, że świetnie sprawdzają się w warunkach zmiennych obciążeń. Z jednej strony filtry aktywne dbają o prawidłową i efektywną eksploatację instalacji, a z drugiej strony mają korzystny wpływ na zmniejszenie rachunków za prąd. Jest to dostrzegalne przede wszystkim w większych zakładach produkcyjnych, gdzie efekt nadmiernego poboru mocy biernej jest powszechnym zjawiskiem.

Podstawowe zalety wykorzystywania filtrów aktywnych w instalacjach elektrycznych

Głównym zadaniem filtrów aktywnych jest utrzymanie instalacji elektrycznej w dobrym stanie technicznym. Odpowiednia konstrukcja filtrów sprawia, że mają zdolność do eliminowania wyższych harmonicznych. Wykorzystywane są również w kompensacji mocy biernej, dzięki czemu wydajność systemu znacznie wzrasta, a pobór nadprogramowej energii jest minimalizowany. Ponadto obecność filtrów aktywnych w instalacji przekłada się na jej mniejszą zawodność i mniejszą liczbę usterek. Docelowo pozwala to utrzymać ciągłość procesów produkcyjnych i redukuje koszty związane z serwisowaniem i pracami naprawczymi. 

kompensacja_mocy biernej_salwis_kraków

Istotnym czynnikiem w eksploatacji filtrów aktywnych jest to, że są one wolne od rezonansu i posiadają krótki czas reakcji na zmieniające się obciążenie. Dzięki temu skala ich pracy dostosowywana jest do dynamicznie zmieniających się warunków w instalacji elektrycznej. Dzięki filtrom powstrzymasz takie zjawiska jak migotanie, czy spadki napięcia, które dość często występują w halach produkcyjnych, zakładach, czy też w obiektach wykorzystujących nowoczesny i wymagający sprzęt elektroniczny. Spadki napięcia mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia urządzeń i dodatkowych kosztów po stronie przedsiębiorcy. Przestoje w pracy produkcyjnej również mogą być kapitałochłonne. W związku z tym postaw na odpowiednie filtry aktywne i rozpraw się z tym problemem. Korzystanie z filtrów aktywnych ma szczególne uzasadnienie zwłaszcza w przypadku dużych firm, gdzie istnieje większe ryzyko usterek. Dodatkowo technologia ta wpływa na zmniejszenie wysokości kosztów eksploatacyjnych za pobór energii.

Podejmij właściwą decyzję

Wybór odpowiednich filtrów aktywnych do danej instalacji nie należy do najprostszych. Właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia prawdziwych profesjonalistów. To dzięki nim możliwe jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w instalacjach elektrycznych, co przekłada się na większą efektywność finansową przedsiębiorstwa. Wśród filtrów aktywnych znajdują się m.in. zaawansowane systemy sterowania, czy też wielopoziomowe technologie. Ich dobór powinien być poprzedzony dokładną analizą. Tą wykonają dla Ciebie specjaliści Salwis. Najpierw zakwalifikują przedsiębiorstwo do wykonywania działań z zakresu kompensacji mocy biernej, a następnie zaproponują indywidualne rozwiązania w tym zakresie. To wszystko na bazie wieloletniego doświadczenia i wiedzy merytorycznej. Dobór filtrów aktywnych we własnym zakresie może być nieskuteczny i może prowadzić do poważnych strat po stronie przedsiębiorcy. Właśnie dlatego warto tego unikać. 

Postaw na wsparcie Salwis

Jako Salwis specjalizujemy się m.in. w szeregu działań z obszaru kompensacji mocy biernej w przedsiębiorstwach. Posiadamy doświadczenie w doborze poszczególnych elementów instalacji elektrycznej oraz ich montażu. Dostosowujemy typ oraz moc urządzenia do Twoich potrzeb, oraz sprawimy, że miesięczne koszty eksploatacyjne wyraźnie spadną, a jednocześnie eksploatacja instalacji będzie jeszcze wydajniejsza. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.