Grafik obciążeń

Ilość energii elektrycznej dostarczanej przez dostawców do klientów indywidualnych i biznesowych musi mieć swoje uzasadnienie. Brane pod uwagę są: realne zapotrzebowanie rynkowe oraz możliwości dostępnej infrastruktury. W ustalaniu tego zapotrzebowania pomocne są tzw. grafiki obciążeń, czy też grafiki zużycia energii. Przygotowuje się je w perspektywie krótko i długoterminowej. Co warto o nich wiedzieć?

grafik obciazen

Czym jest grafik obciążeń?

Grafik obciążeń to nic innego, jak szczegółowe określenie poboru energii/mocy w danej jednostce czasu. Jednostka czasu może być różna i uzależniona od dokładności przygotowywanej analizy, a także od realiów i potrzeb rynkowych. Na podstawie tego typu grafiku można z dużą dokładnością określić wartość energii, którą dostawca powinien dostarczyć do odbiorców końcowych w danym okresie czasu, aby jednocześnie zapewnić im optymalne zużycie oraz zminimalizować koszty przesyłu i ewentualne straty energetyczne. Od dokładności przygotowanej analizy zależą: bezpieczeństwo energetyczne odbiorców, ciągłość pracy zakładów przemysłowych, oszczędność energii oraz niższe rachunki.

Co brane jest pod uwagę podczas ustalania grafiku obciążeń?

W ustalaniu grafiku obciążeń przydatnych jest kilka aspektów. Przede wszystkim pod uwagę brane są dane historyczne. Na ich podstawie można określić zapotrzebowanie danego obiektu na energię elektryczną w jednostce czasu. Pod uwagę brane są m.in. aspekty sezonowości, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku zakładów produkcyjnych, obiektów hotelowych i innych. Poza danymi historycznymi, analitycy biorą także pod uwagę zmieniające się trendy rynkowe, a także tempo rozwoju poszczególnych obiektów. M.in. wraz z rozwojem zakładu przemysłowego, będzie rosło jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Takie dane również trzeba uwzględnić. Właśnie dlatego przygotowywane grafiki biorą pod uwagę zarówno krótką perspektywę, jak i tą dłuższą.

Grafik obciążeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *