Instalacja elektryczna w obiektach przemysłowych – to warto wiedzieć

Położenie instalacji elektrycznej w obiektach handlowych lub przemysłowych to spore wyzwanie. Bez dwóch zdań jego realizacja powinna być powierzona profesjonalistom, którzy posiadają zarówno niezbędne doświadczenie, jak i sprzęt. Ponadto instalacja elektryczna musi spełniać określone wymogi techniczne, które są uwzględnione w przepisach prawnych. Tylko w ten sposób można zadbać o bezpieczeństwo użytkowania obiektu oraz jego funkcjonalność.

instalacja elektryczna

Na jakie etapy dzieli się instalacja elektryczna w obiektach przemysłowych?

Sama instalacja elektryczna w obiektach przemysłowych podzielona jest na kilka etapów. Należyte wykonanie każdego z nich to podstawa, aby cały system działał bez zarzutu, był bezpieczny oraz optymalny pod względem kosztów eksploatacyjnych. Kluczowe etapy i newralgiczne elementy instalacji elektrycznej w obiektach handlowych i przemysłowych to m.in.: rozdzielnice średniego napięcia, stacja trafo, instalacje siłowe, instalacje oświetleniowe, zewnętrzne instalacje elektroenergetyczne, rozdzielnice niskiego napięcia, układy dodatkowe, obwody odbiorcze, odbiorniki energii elektryczne, układy sterowania i automatyki, kompensacja mocy biernej i okablowanie elektroenergetyczne. Kolejnym krokiem w tworzeniu infrastruktury jest dokonanie niezbędnych badań i pomiarów kontrolno-odbiorczych poszczególnych elementów systemu. Jeżeli na tym etapie wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, to należy niezwłocznie je usunąć jeszcze przed końcowym uruchomieniem instalacji. Te możliwe jest wtedy, gdy działa ona bez zarzutu i jest bezpieczna w użytkowaniu. Nad każdym elementem procesu powinni czuwać specjaliści z niezbędnymi uprawnieniami. W tym wypadku kluczowe okazują się uprawnienia SEP. Ponadto przy instalacji elektrycznej w obiektach przemysłowych należy wykorzystywać tylko sprawdzone i najwyższej jakości materiały, które gwarantują jednoczesne zachowanie bezpieczeństwa oraz dłuższą żywotność infrastruktury. Dzięki temu właściciele lub zarządcy obiektów przemysłowych i handlowych mogą ograniczyć koszty napraw i serwisowania.

CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z SZYNOPRZEWODÓW?

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań przy tego typu instalacjach elektrycznych są szynoprzewody. Z jednej strony są estetycznym wyborem, który nie zakłóci wnętrz pomieszczeń handlowych i przemysłowych. Z drugiej strony zapewniają ciągłość zasilania w każdych warunkach. Przy rozbudowanych instalacjach elektrycznych wykorzystuje się zespoły kablowe oraz materiały, które spełniają najwyższe standardy rynkowe. Szynoprzewody można dopasować do stylu wykonania obiektu, dzięki czemu nie zaburzają jego estetyki, co ma kluczowe znaczenie w przypadku budynków wykorzystywanych komercyjnie. Dzięki nim możliwe jest także dostarczenie energii elektrycznej do każdego odbiornika w obiekcie, a nowoczesne i wydajne szynoprzewody cechują się niską awaryjnością i długą żywotnością. To jeszcze bardziej uzasadnia ich zakup i położenie instalacji w systemie modułowym. Moduły wykorzystywane w tym rozwiązaniu są bardzo wygodne w przypadku jakichkolwiek modyfikacji oraz proste w montażu. Wpływa to na efektywność prowadzonych prac instalacyjnych oraz minimalizuje liczbę przewodów elektrycznych, które muszą się w niej znajdować. Ostatecznie wszystkie zostaną ukryte w ładnej obudowie szyny. Zadbaj o to, a nie zaburzysz estetyki i spójności aranżacji żadnego obiektu przemysłowego lub handlowego.

Dlaczego to ma takie znaczenie?

W każdym obiekcie przemysłowym lub handlowym należy postawić na najwyższe standardy bezpieczeństwa w zakresie instalacji elektrycznej. Musi być ona zgodna z obowiązującymi przepisami i certyfikowana. Od jakości jej wykonania zależą także efektywność i wygoda codziennej pracy, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Przy tego typu instalacjach brane pod uwagę są m.in.: wielkość obiektu, realne potrzeby użytkowników, a także skalą wykorzystania energii elektrycznej. Dobrze wykonana instalacja to spokój na wiele lat.

 

Szukasz więcej informacji? Polecamy inne nasze wpisy odnośnie projektowania:

Masz dodatkowe pytania ?

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji

791-400-504

 

Instalacja elektryczna w obiektach przemysłowych – to warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.