Jak obniżyć koszty energii w firmie i zakładzie?

W ciągu ostatnich kilku lat koszty energii rosły błyskawicznie, zwiększając liczby pojawiające się na rachunkach klientów indywidualnych, jak i dużych odbiorców. Na podwyżkach szczególnie dużo stracili ci drudzy, którzy nie dość, że zapłacili więcej, to jeszcze mają coraz większe trudności w konkurowaniu z zagranicznymi fabrykami, mającymi dostęp do tańszych mediów. Nie oznacza to jednak, że rosnącym cenom nie da się przeciwdziałać – koszty energii w firmie i zakładzie można bowiem skutecznie obniżać, wykorzystując nowe technologie i ekologiczne rozwiązania. Jak zatem można to zrobić?

koszt-stacji-transformatorowej-oszczędność-salwis

Analiza kluczem do oszczędności

Absolutną podstawą w podejmowaniu dalszych kroków do obniżenia rachunków jest analiza problemów na gruncie danego zakładu przemysłowego. Przyczyny nadmiernego zużycia energii mogą być różne: od niepotrzebnej pracy maszyn, które w pewnych fazach procesu nie wytwarzają produktów, po nieodpowiednie zaplanowanie poszczególnych procesów. Aby obniżyć koszty energii w zakładzie, należy przeprowadzić szczegółowe badanie zużycia energii, a także przeprowadzić ankietę wśród pracowników – dzięki ich bliskości do linii produkcyjnych będzie można łatwo ustalić, które ich elementy mogą odpowiadać za nadmierny pobór prądu.

Monitoring mediów produkcyjnych

Wiele zakładów dynamicznie się zmienia, wdrażając nowe maszyny, prototypowe linie produkcyjne czy testując innowacje. Wbrew obiegowej opinii, przepływ prądu można jednak monitorować także w takiej sytuacji. Aby obniżyć koszty mediów, duże zakłady produkcyjne często decydują się na monitoring mediów produkcyjnych, który pozwala nie tylko szacować wysokość rachunków, ale także sprawdzać ich źródło.

Monitoring mediów produkcyjnych to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla zakładów, które coraz częściej wymieniane jest jako absolutna podstawa optymalizacji pracy zakładu. Najczęściej występuje on w postaci dedykowanej platformy, która pobiera odczyty poboru energii z poszczególnych gniazd, umożliwiając jasne i klarowne określenie zużycia prądu w różnych częściach linii produkcyjnych. Monitoring mediów produkcyjnych odgrywa także ogromną rolę w obniżaniu rachunków. Pozwala on na zdalny odczyt parametrów produkcji oraz ustawienie limitów zużycia mediów, których przekroczenie wywołuje odpowiednie powiadomienia i umożliwia natychmiastową reakcję. Co najważniejsze, tego rodzaju systemy pozwalają nie tylko na obniżenie kosztów energii, ale także wody, gazu czy ścieków – platformy do monitoringu mediów najczęściej agregują bowiem wszelkiego rodzaju rachunki dla wygody użytkownika.

Jak zoptymalizować koszty energii

Fotowoltaika dla zakładów przemysłowych

Wytwarzanie energii na własną rękę staje się coraz popularniejsze wśród właścicieli jednorodzinnych domów. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem można jednak zastosować także w dużych zakładach, które – dzięki rozległym powierzchniom dachów – mogą z fotowoltaiki czerpać jeszcze większe korzyści.

Co ważne, fotowoltaika dla zakładów najczęściej poprzedzona jest przez szeroko zakrojony audyt zużycia energii elektrycznej. Nie ma więc tu mowy o nietrafionej inwestycji – tego rodzaju badanie jasno pozwala stwierdzić, czy jest ona ekonomicznie uzasadniona. Na tym etapie mierzone są również korzyści z ograniczenia zużycia energii w trakcie procesu produkcyjnego, dzięki czemu można oszacować, jak będą wyglądały rachunki za prąd po wdrożeniu tego rozwiązania. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne dla firm produkcyjnych są dobierane indywidualnie do wielkości zakładu, zarówno pod względem wielkości, jak i zastosowanych rozwiązań. Umożliwia to stuprocentową optymalizację procesu wytwarzania energii.

To jednak nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika dla zakładów. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie, którego kosztów nie trzeba pokrywać w całości z własnej kieszeni. Istnieje możliwość sfinansowania tego rodzaju instalacji za pomocą dofinansowań do fotowoltaiki dla firm lub leasingu operacyjnego, który w znacznie mniejszym stopniu obciąży firmowy budżet. Nie należy się również martwić, że z czasem instalacja fotowoltaiczna nie nadąży za rozwojem zakładu – jest ona w stu procentach skalowalna i możliwa do rozbudowy w przyszłości.

Dobór odpowiedniej taryfy – sposób na obniżenie kosztów

W zakładach produkcyjnych popularną praktyką jest praca zmianowa, która umożliwia produkowanie dużej ilości towarów bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnych. Potencjał tej metody kryje się jednak nie tylko w ciągłości, ale także możliwości korzystania z różnych taryf prądu, których koszty zmieniają się na przestrzeni doby.

Większość dostawców energii elektrycznej proponuje swoim odbiorcom następujące taryfy:

  • Pozaszczytowa, która dzieli dobę na godziny szczytowe, w których prąd kosztuje więcej, oraz pozaszczytowe, w których jego koszty spadają ze względu na mniejsze obciążenie sieci, np. od 6 do 13 czy w godzinach nocnych.
  • Nocna, obowiązująca w godzinach najmniejszego obłożenia.
  • Weekendowa, obowiązująca w dni wolne od pracy.

Taryfy te mogą się jednak różnić między poszczególnymi dostawcami, jak i lokalizacjami, w których dostarczają oni swoje usługi.

Niezależnie od tego, który z powyższych scenariuszy ma miejsce w pobliżu danego zakładu, odpowiednie wykorzystanie taryf może być sposobem na obniżenie kosztów energii w zakładzie. Aby to zrobić, należy zapoznać się z obowiązującym rozkładem taryf i przesunąć procesy wymagające dużych nakładów prądu na godziny, w których jego pobór wygeneruje możliwie najmniejsze koszty.

Modernizacja i automatyzacja oświetlenia

Jednym z kluczowych obszarów pracy zakładu, który pobiera ogromne ilości energii elektrycznej, jest oświetlenie. Nic w tym dziwnego – mocne lampy są obowiązkowe na każdej hali, a w pomieszczeniach biurowych miejsca nie ustępują im nieco mniejsze żarówki. Ich niepoprawny dobór może jednak skończyć się rachunkami, które przyprawią właścicieli zakładów o ból głowy równie sprawnie, co jasne światło.

Aktualnie najskuteczniejszym rozwiązaniem w dziedzinie oświetlenia zakładów są oprawy i źródła LED, które są nie tylko ekologiczne, ale także skutecznie obniżają rachunki – szczególnie, gdy są zastosowane na szeroką skalę. Zapewniają one dużo wyższą skuteczność świetlną, zostawiając daleko w tyle standardowe jarzeniówki czy lampy sodowe. Wymiana starych instalacji oświetleniowych na nowoczesne może dzięki temu zaoszczędzić zakładowi setek tysięcy złotych rocznie!

Modernizacja linii produkcyjnych

W Polsce istnieją dziesiątki zakładów, które swoją działalność rozpoczęły całe dekady temu. W wielu z nich do dzisiaj znajdziemy maszyny, które, mimo sędziwego wieku, wciąż są istotnym elementem procesu produkcyjnego. Nie oznacza to jednak, że ciągle powinny się one tam znajdować!

Z pomocą zakładom, które działają nieprzerwanie od wielu lat, może przyjść modernizacja linii produkcyjnych, jak i ich poszczególnych elementów. Nowoczesne rozwiązania, których brakuje w sędziwych maszynach, często pobierają znacznie mniej energii niż ich wiekowi poprzednicy, umożliwiając obniżenie rachunków. Nie jest to jednak jedyna korzyść wynikająca z ulepszenia „stałych bywalców” produkcji. Zmodernizowane maszyny umożliwiają przyspieszenie procesów, zwiększają ich bezpieczeństwo, a także nie są zagrożone nadprogramowymi awariami, dzięki czemu ograniczają straty wynikające z przestojów. Jedna inwestycja na tym polu może mieć zatem wiele korzyści.

Alternatywą dla modernizacji linii produkcyjnych może być także ich totalna przebudowa lub robotyzacja. Obie te opcje umożliwiają dobór najbardziej optymalnych – także energetycznie – rozwiązań, które usprawnią pracę zakładu w każdym zakresie. Dodatkowo są one źródłem dalszych oszczędności i zysków, wynikających z możliwości zwiększenia produkcji czy przesunięcia zasobów ludzkich w miejsca, w których są one naprawdę potrzebne. Co ważne, możliwości są tutaj niemal nieograniczone – budowa linii produkcyjnych we współczesnym przemyśle to niemal zawsze dedykowane rozwiązania, które można z łatwością dopasować do danego przedsiębiorstwa.

Kompensacja mocy biernej

Jednym z elementów rachunków za energię elektryczną w wielu zakładach jest dodatkowa opłata za energię bierną. Ta rzadko jest miłym dodatkiem – tego rodzaju niespodzianki najczęściej są bardzo kosztowne, skutecznie zwiększając koszty działania zakładu. Istnieje jednak ulepszenie, które pozwala skrócić fakturę za prąd o ten właśnie element – jest nim kompensacja mocy biernej.

Kompensacja mocy biernej polega na zastosowaniu urządzeń, które pozwalają na ograniczenie emisji mocy biernej będącej integralną częścią każdej instalacji elektrycznej. Mimo że jej istnienie jest niezbędne, w ogromnym stopniu odpowiada ono za obciążenie instalacji. Z tego względu większość dostawców prądu decyduje się na obciążenie dużych odbiorców opłatami za przesył tego rodzaju energii. Kompensacja mocy biernej ogranicza tego rodzaju sytuacje, dzięki czemu pozwala obniżyć rachunki o przynajmniej jedną pozycję.

Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rodzaju inwestycji – kompensacja mocy biernej przynosi ze sobą znacznie więcej korzyści. Po jej wdrożeniu w zakładzie pobór mocy czynnej wykorzystywanej do zasilania urządzeń również spada, i to nawet do 5%. Jednocześnie zabieg ten umożliwia odciążenie istniejącej instalacji elektrycznej, dzięki czemu wydłuża jej żywotność i ogranicza ilość awarii mogących mieć wpływ na procesy i przestoje w produkcji. Nie jest to również inwestycja, której efekty przedsiębiorca zobaczy dopiero po latach – kompensacja mocy biernej może się zwrócić w zaledwie dwa miesiące!

Obniż opłaty za prąd z firmą Salwis

Obniżanie rachunków za prąd w zakładach produkcyjnych jest ogromnym wyzwaniem ze względu na złożoność każdej z takich fabryk. Każda z nich jest również zupełnie inna, przez co wymaga indywidualnego podejścia i dużego doświadczenia. Możemy zaoferować Ci obie te rzeczy – i wiele więcej. Posiadamy ogromne doświadczenie w wykonywaniu, ulepszaniu i optymalizowaniu różnego rodzaju instalacji w zakładach produkcyjnych. Teraz możemy je wykorzystać także w Twojej firmie. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc obniżyć koszty energii.

Jak obniżyć koszty energii w firmie i zakładzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *