Jak zaoszczędzić na energii w 5 krokach

Niewiele firm zdaje sobie sprawę z tego, że opłaty, które ponoszą z tytułu użytkowania energii elektrycznej można zawsze zmniejszyć. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić trochę gotówki na rachunkach.

salwis-oszczędzanie-ograniczenie-kosztów-energii

1. Odpowiedzialne zarządzanie energią

Jest to najprostszy sposób, wymagający od nas jedynie zmiany złych przyzwyczajeń, tj.:

  • wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach aktualnie nieużywanych;
  • wyłączanie urządzeń, których się w danym momencie nie używa;
  • wyciąganie z gniazdek zasilaczy, ładowarek;
  • zrezygnowanie z trybu czuwania.

W przypadku, gdy mamy problem z przekroczeniami mocy na ratunek może przyjść strażnik mocy umownej. Jest to urządzenie, które w zależności od rodzaju może ostrzegać nas o przekroczeniu mocy lub odłączać wybrane odbiorniki. Pozwala to całkowicie wyeliminować dodatkowe opłaty z tego tytułu. Jest to szczególnie istotne w przypadku zarządzenia kryzysowych stopni zasilania, kiedy to kary za podwyższony pobór mocy są szczególnie dotkliwe.

2. Zmiana taryfy

Należy rozpatrzeć w jakich godzinach zakład pobiera najwięcej energii i dopasować plan taryfowy do własnych potrzeb.

  • dla firm działających od poniedziałku do piątku w 8-godzinnym trybie pracy najlepszą opcją będzie taryfa jednostrefowa;
  • dla tych, którzy zużywają energię całodobowo i w dużej mierze w  nocy zdecydowanie lepszą opcją będzie taryfa dwustrefowa. Przy takim rozwiązaniu oferowane są niższe stawki w godzinach 13.00-15.00 i/lub 22.00-6.00 (w zależności od wybranej opcji C12a, C12b itd.) oraz w weekendy. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, korzystających z ogrzewania elektrycznego. Można ustawić tak działanie pieców, aby załączały się one tylko w wybranych godzinach.

Dla większych przedsiębiorstw bardzo korzystnym pomysłem będzie przejście na taryfę B. Rozwiązanie to jest skierowane m.in. do centrów handlowych, biurowców, hoteli, szpitali, zakładów przemysłowych, ferm kurzych itd. Podstawą uzyskania lepszej oferty jest właśnie wielkość firmy.

Zakładom energetycznym najbardziej zależy na tym, aby pozyskać dużego odbiorcę. Ceny są w tym przypadku rozpatrywane indywidualnie. W gestii przedsiębiorstwa leży jak najkorzystniejsze wynegocjowanie warunków umowy.

3. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Na fakturze za energię elektryczną są wyszczególnione usługi za jej pobór oraz dostawę. Nie można zmienić dystrybutora sieci, ponieważ zazwyczaj jest on jej właścicielem. Można natomiast wybrać korzystnego sprzedawcę.

Pod tym pojęciem rozumiemy zakup energii po jak najniższej cenie za kWh. Stawki te są podane na rachunku, więc nie będzie problemu z wyciąganiem odpowiednich danych. Istnieją również strony internetowe, na których możemy sprawdzić dostępnych sprzedawców w naszym regionie i porównać oferty np.

4. Kompensacja mocy biernej

Jeżeli na rachunku za energię elektryczną widnieje naliczona kwota za ponadumowny pobór energii biernej, stanowi to wyraźnie przesłanie aby rozważyć jej kompensację. Jest to w istocie kara za niedotrzymanie warunków umowy między nami a zakładem dystrybucyjnym.

Stosując baterię kondensatorów, czy dławiki filtrujące jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 50% całkowicie ponoszonych kosztów za energię. W zależności od instalacji jej koszt zwraca się od 3 do 18 miesięcy.

5. Oświetlenie LED

Instalacja oświetleniowa to coś, co występuje w każdej firmie. Dla tych, którzy mają zainstalowaną dużą ilość lamp i są one używane przez większość czasu, dobrym pomysłem może okazać się wymiana dotychczasowych urządzeń świetlnych na LED.

Lampy LEDowe w porównaniu do świetlówek jarzeniowych:

  • 500% większa żywotność (godzin pracy);
  • 80% większa wydajność (lumenów/Wat);
  • 200% mniejszy pobór mocy w ciągu roku użytkowania, przy zachowaniu tego samego poziomu świetlności (kWh).

Ponadto lampy LED są bardziej odporne na załączanie/wyłączanie oraz bardziej przyjazne dla środowiska (nie zawierają rtęci). Cenowo są droższe w porównaniu do innych urządzeń tego typu, ale charakteryzuje je niski pobór energii. Czas zwrotu jest uzależniony od wielkości instalacji i może zwrócić się już po roku użytkowania.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Salwis:

Jak zaoszczędzić na energii w 5 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *