Jak zaprojektować i zbudować maszynę dla przemysłu?

Jak zaprojektować i zbudować maszynę przemysłową?

Zautomatyzowane procesy produkcyjne stanowią jeden z kluczowych wyznaczników innowacyjności zakładu produkcyjnego. Automatyzacja produkcji znacząco zwiększa wydajność działań zakładu, a co za tym idzie wpływa na obniżenie kosztów produkcyjnych. Dla wielu zlecenie stworzenia projektu odpowiedniego urządzenia jest jednak barierą nie do przeskoczenia. Budowa maszyn na zamówienie to jednak jedyne rozwiązanie, które zagwarantuje zakładowi wszystko to, czego mu potrzeba – a to wszystko dzięki kompleksowemu podejściu.

Inwestycja w budowę maszyn przemysłowych pozwala skrócić czas produkcji, poprawić jakość detali czy uniezależnić się od rotacji pracowników niskiego szczebla. Proces ten zostaje dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

 Poznaj w jaki sposób przebiega proces budowy maszyn przemysłowych i podejmij decyzje o inwestycji w rozwój Swojego Przedsiębiorstwa.

 

jak zbudować maszynę przemysłową?

Jak wygląda proces budowy maszyny produkcyjnej krok po kroku?

1. Badanie potrzeb klienta

Współpracę z Inwestorem i budowę maszyn na zamówienie rozpoczynamy od pobrania dokładnych informacji o procesie produkcyjnym. Na tym etapie ważne jest poznanie aktualnych problemów z jakimi Produkcja mierzy się na co dzień. Zazwyczaj są to:

  • Niska wydajność,
  • Jakość wykonania, błędy produkcyjne,
  • Rotacje na stanowiskach,
  • Niedotrzymywane terminy realizacji,
  • Wysokie koszty stałe.

Pod uwagę bierzemy wymagania klienta i poznajemy jego oczekiwania w kwestiach przyszłej automatyzacji. Wykonujemy inwentaryzację procesu, przeprowadzamy pomiary, rozmawiamy z personelem i osobami decyzyjnymi. 

budowa maszyn przemysłowych - potrzeby klienta

2. Przygotowanie koncepcji i wycena

Po dokładnym rozpoznaniu potrzeb klienta, przystępujemy do wstępnego opracowania koncepcji automatyzacji procesu produkcyjnego

Dobrze przygotowana koncepcja projektowa jest gwarancją sukcesu każdej budowy maszyn na zamówienie, niezależnie od jej charakteru.

Przystępując do planowania projektu, zwracamy szczególną uwagę na fakt czy podobne urządzenia, maszyny są już dostępne na rynku. Sprawdzamy możliwości technologiczne, dostępne materiały oraz potrzebne systemy, które pozwolą na optymalną pracę maszyny.

Tworząc ofertę handlową zwracamy uwagę na czas wykonania przezbrojeń, pożądaną wydajność,  zastosowanie najlepszych materiałów oraz kompleksową realizację w jak najkrótszym czasie.

Po rozpoznaniu budżetu oraz okresu zwrotu z inwestycji przygotowujemy wycenę budowy maszyny przemysłowej.

budowa maszyn przemysłowych - przygotowanie koncepcji i wycena maszyny

3. Projekt mechaniczny 3D

Projektanci rozpoczynają budowę maszyny na zamówienie od wykonania precyzyjnego modelu 3D, który uwzględnia jej mechaniczną specyfikację. Na dalszym etapie dokładane są do niego elementy automatyczne, pneumatyczne czy hydrauliczne. 

Opracowanie projektu technicznego w środowisku CAD, zapewnia wysoką staranność projektu. To właśnie podczas tego etapu prac, następuje dokładne zestawienie pasujących ze sobą materiałów, z których powstanie dana maszyna przemysłowa. Dobierana jest odpowiednia technologia i przeprowadza się testy funkcjonalne

Następnie przygotowujemy odpowiedni projekt wraz z zestawem niezbędnych dokumentów stanowiących potwierdzenie jego jakości. Wśród nich są między innymi:

  • Rysunki i szkice techniczne przedstawiające maszynę na zamówienie wraz ze wszystkimi parametrami.
  • Deklaracje zgodności
  • Spis elementów składowych
  • Schematy hydrauliczne i elektryczne (w zależności od potrzeb)
  • Informacje o gwarancji
  • Inne niezbędne dokumenty, zależne od specyfiki danej budowy maszyn na zamówienie.
podajnik-gietarki-salwis
Projekt 3D podajnika gietarki Salwis

4.Projekt elektryczny i automatyka

Następnie podczas budowy maszyn na zamówienie przystępujemy do zaprojektowania szafy sterownicznej, oczujnikowania i elementów bezpieczeństwa.

Wszystkie prace wykonujemy zgodnie z dyrektywą maszynową. Wystawiamy deklarację zgodności WE.

5. Produkcja i montaż

Po ustaleniu dokładnego projektu oraz harmonogramu budowy przechodzimy do produkcji maszyny. 

Na samym początku tworzone są pojedyncze komponenty maszyny, które wraz z postępem prac zostają ze sobą połączone. Następnie następuje scalenie układów sterowania wraz z instalacjami elektrycznymi oraz całą maszyną. 

Gdy projekt zostanie zrealizowany przystępujemy do montażu całego systemu zasilającego oraz kalibracji urządzenia. 

Po tym etapie maszyna jest gotowa do uruchomienia.

budowa maszyn przemysłowych-etap produkcji maszyny

6.Walidacja

Gdy maszyna zostanie uruchomiona, niezbędnym elementem jest przeprowadzenie testów sprawdzających jej prawidłowe działanie.

Fazie testów zostają poddane wszystkie parametry zastosowanych komponentów sterowania, systemów bezpieczeństwa, parametry mechaniczne, instalacje elektryczne, pneumatyczne czy hydrauliczne.

 

7. Dostawa i rozruch

Jeżeli wszystkie testy zostały przeprowadzone pomyślnie, maszyna może zostać przetransportowana do zakładu produkcyjnego klienta.

Dostawa oraz odbiór gotowych projektów urządzeń odbywa się według następujących reguł Incoterms: EXW/FCA/CFR/CIF. Dostarczona maszyna zostaje podłączona do mediów na hali produkcyjnej po czym następuje rozruch końcowy.

Zwieńczenie pracy polega na przekazaniu protokołu odbiorczego, instrukcji obsługi oraz szkolenie pracowników. 

Każda stworzona maszyna zostaje objęta okresem gwarancyjnym.

Zapraszamy do poznania naszej oferty budowy maszyn przemysłowych.  

Nie wiesz, od czego zacząć budowę maszyn przemysłowych na zamówienie? Możemy Ci pomóc – robiliśmy to dziesiątki razy! W Salwis pracują doświadczeni w dziedzinie automatyzacji produkcji eksperci, którzy wykorzystają całą swoją wiedzę w celu stworzenia maszyny idealnie dopasowanej do Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić! Dostarczymy rozwiązanie, które pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji przy obniżeniu jej kosztów i zachowaniu właściwej jakości produktu. 

Pomożemy dobrać Twojej firmie optymalne rozwiązanie!

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje !

inż. Adrian Wywiał

Adrian-Wywial-Salwis
Jak zaprojektować i zbudować maszynę dla przemysłu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *