Kompensacja mocy biernej

Baterie do kompensacji mocy biernej

Oferujemy kompleksową obsługę Twojej Firmy - kompensacja mocy biernej to nasza specjalność

Kompensacja mocy biernej to nasza specjalność. Zapewniamy kompleksową usługę w zakresie doboru i instalacji baterii do kompensacji mocy biernej.

Kompensacja mocy biernej - co to?

W wielu przedsiębiorstwach wydatki związane z energią elektryczną pochłaniają znaczną część budżetu. Jedną z przyczyn zwiększających się rachunków jest moc bierna, czyli ta znajdująca się pomiędzy źródłem a odbiornikiem energii. Mimo że jest ona niezbędnym elementem sieci energetycznej, odpowiada ona także za wzrost rachunków za prąd. Głównym zadaniem kompensacji mocy biernej jest ograniczanie takich sytuacji.

Kompensacja mocy biernej to nic innego jak zastosowanie urządzeń, które zmniejszą emitowanie mocy biernej i tym samym ograniczą związane z tym wydatki. Zmniejszany jest przy tym także spadek składowej prądu. Dzięki temu kompensacja mocy biernej umożliwia ograniczenie współczynnika mocy i  zużycia infrastruktury związanej z przesyłem prądu. Jest to również sposób na zmniejszenie rachunków – taki zabieg pozwala na utrzymanie współczynników w normach wytyczonych przez dostawców i uniknięcie naliczenia dodatkowych opłat.

Jeśli Twoje opłaty za moc bierną przekraczają 300 zł
Skontaktuj się z nami:

+48 791 300 504

W ramach usługi kompensacji mocy biernej oferujemy:

Specjalizujemy się w kompensacji mocy biernej dla zakładów, firm produkcyjnych i innych dużych odbiorców. Posiadamy szerokie doświadczenie w realizacji tego typu instalacji i potrafimy przekuć nasze doświadczenie w kolejne zakończone sukcesem projekty, niezależnie od specyfiki przedsiębiorstwa, w którym prowadzimy prace. Kompensację mocy biernej wykonujemy kompleksowo – od pierwszego telefonu aż po uruchomienie instalacji. Zlecając nam pracę masz zatem pewność, że nie będziesz musiał się martwić o poszczególne etapy prac.

Co więcej, do każdego projektu z zakresu kompensacji mocy biernej podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę danego zlecenia. Wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie, by mierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez nas przez różnorodne sytuacje. Dzięki temu masz pewność, że każda wykonana przez nas kompensacja mocy biernej będzie wykonana z dokładnością i z zachowaniem najwyższych standardów.

Zapewniamy opiekę gwarancyjną jak i późniejszy serwis  

Kompensacja mocy biernej - dławiki kompensacyjne
Fot. 1 Bateria dławików kompensacyjnych

Dla kogo skierowana jest kompensacja mocy biernej?

 • Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, którzy w rozliczeniu opłat za usługi dystrybucji mają naliczone opłaty z tytułu „Ponadumowny pobór energii biernej
 • Zakłady przemysłowe, posiadające park maszynowy z dużą ilością silników indukcyjnych,
 • Biurowce, serwerownie, obiekty usługowe, posiadające oświetlenie LED, zasilacze bezprzerwowego zasilania itp.,
 • Odbiorcy energii elektrycznej, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne
Kompensacja mocy biernej - modernizacja
Fot. 2 Modernizacja baterii kondensatorów

Każda modernizacja/wymiana starego licznika odbiorcy może skutkować wzrostem opłat na fakturze za prąd, ponieważ nowe liczniki mają funkcję mierzenia energii biernej oddawanej bądź pobieranej z sieci dystrybutora.

Kompensacja mocy biernej - opłaty dodatkowe
Rys. 1 Fragment faktury za dystrybucję (tutaj wystawiona przez TAURON Dystrybucja S.A.)

Korzyści z zastosowania kompensacji mocy biernej:

 • Eliminacja opłat za nadpobór mocy biernej,
 • Spadek poboru mocy czynnej do 5%
 • Wydłużenie żywotności instalacji elektrycznej,
 • Poprawa jakości zasilania zakładu,
 • Bardzo szybki okres zwrotu inwestycji: 2-15 miesięcy.

Częste przyczyny awarii istniejących kompensatorów:

 • Wyeksploatowanie poszczególnych elementów baterii, najczęściej kondensatory, styczniki, dławiki, regulator mocy biernej
 • Nieodpowiednio ustawiona stała czasowa kluczowania stopni, przez co styczniki wypalają się zdecydowanie szybciej,
 • Awaria wentylacji szafy,
 • Zbyt wysoko ustawiona wartość cosfi, przez co bateria przekompensowuje,
 • Praca baterii w środowisku silnie zniekształconego napięcia zasilającego – THDu przekracza 3%

Baterie kondensatorów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Baterie kondensatorów wykorzystywane są przy kompensacji mocy biernej. Ich zadaniem jest przede wszystkim niwelowanie jej negatywnego wpływu na instalację elektryczną – i oczywiście wysokość rachunków. Baterie kondensatorów składają się w większości przypadków z kilku członów kondensatorowych, regulatora oraz sprzętu pomocniczego. Podczas działania tego urządzenia regulator automatycznie uruchamia odpowiednią ilość członów, by utrzymywać współczynnik mocy na danym poziomie, zapobiegając dodatkowym kosztom.

Rodzaje baterii kondensatorów

Baterie kondensatorów mogą występować w różnych wersjach, zależnych od potrzeb instalacji. Wyróżniamy wśród nich:

 • Baterie zwykłe o najprostszej możliwej konstrukcji; zalecane są one do stosowania w instalacjach, gdzie odkształcenia napięcia i prądu są niewielkie i nie występuje zjawisko rezonansu. W przypadku, gdy te warunku nie zostają spełnione, zwykłe baterie kondensatorów bardzo szybko się zużywają.
 • Wzmocnione baterie kondensatorów – zawierające kondensatory o podwyższonej wytrzymałości. Nie sprawdzają się one jednak w miejscach, gdzie występuje rezonans baterii z siecią.
 • Baterie dławikowe – posiadają dodatkowe odstające dławiki, które chronią kondensatory przed zgubnymi skutkami działania odkształceń prądu i napięcia. Świetnie nadają się zatem do nieco bardziej wymagających lokalizacji.
 • Specjalistyczne baterie kondensatorów do kompensacji w układach o dużej asymetrii obciążenia faz.
 • Baterie z łącznikami tyrystorowymi – baterie, w których w miejsce styczników zastosowano łączniki tyrystorowe. Zdolne do szybkiego dostosowywania się do zmiennych obciążeń.

Czy na bateriach kondensatorów można zaoszczędzić?

Wybierając baterie kondensatorów większość osób zastanawia się, czy taka inwestycja rzeczywiście się opłaca. Odpowiedź brzmi – tak, szczególnie w dłuższej perspektywie. Najczęściej koszty instalacji wracają do kieszeni właścicieli danego budynku już po kilku miesiącach. Według niektórych wyliczeń w czasie działania baterii kondensatorów do momentu ich zużycia zakup zwraca się nawet około 20 razy!

Przygotowanie do instalacji baterii kondensatorów

Aby dobrać baterie kondensatorów do instalacji, należy przede wszystkim wykonać odpowiedni pomiar. Tylko on może nam zagwarantować bezpieczne i bezawaryjne działanie urządzenia przez cały okres jego żywotności. Co ważne, bateria kondensatora nie może zostać wybrana na podstawie danych prezentowanych w fakturze za prąd – aby dokonać wyboru odpowiedniego modelu potrzebna jest informacja o napięciu, rezonansie czy odkształceniach prądu.

Sam dobór baterii kondensatorów nie powinien jednak być wykonywany na własną rękę ze względu na różnorodność parametrów, które należy przy tym wziąć pod uwagę. Wybierając kompensację mocy biernej oferowaną przez Salwis, ten etap instalacji wykona za Ciebie jeden z naszych specjalistów posiadających duże doświadczenie i szeroką wiedzę o całym procesie.

W jaki sposób sposób konserwować baterię?

Najlepiej raz do roku przeprowadzać kompleksowy przegląd baterii, który będzie uwzględniał pomiary wszystkich komponentów wraz z inwentaryzacją i oceną stanu technicznego całości. Przy każdej awarii układu zaleca się również przeprowadzenia takiego działania.

Szukasz pomocy przy kompensacji mocy biernej?

Zadzwoń już dziś! 

mgr inż. Barbara Wilk

tel.: 791 300 504

Więcej informacji na temat obniżenia rachunków za energię elektryczną znajduje się w naszych wpisach. Polecamy !

SZUKASZ POMOCY W REALIZACJI INWESTYCJI?

MASZ DODATKOWE PYTANIA? Zadzwoń

Jestem kierownikiem działu elektroenergetyki w Salwis.pl. Zachęcam do skorzystania z bezpłatnej konsultacji telefonicznej w celu omówienia szczegółów inwestycji. 

mgr inż. Bartek Bułka

Bartłomiej Bułka zdjęcie profilowe