Kryptowaluty, a zużycie energii elektrycznej

Średniorocznie Polska zużywa 170 TWh energii elektrycznej, gdzie zapotrzebowanie roczne na bitcoiny to 25 TWh czyli 15% zapotrzebowania energetycznego Polski. Czy kryptowaluty mimo swojej energochłonności są dobrą inwestycją?

kryptowaluty salwis
Rys. 1 Bitcoin

Najpierw pomyślmy o taryfie energetycznej

Energia elektryczna jest wszędzie jednakowa, ale jej cena może się różnić. W zależności od taryfy, planowanych inwestycji zakładu energetycznego w sieci elektryczne koszty różnią się między sobą. Przy inwestycjach w serwerownie należy przemyśleć zarówno koszty zmienne jak i koszty stałe aby dobrać optymalną taryfę i zminimalizować koszt eksploatacji.

Porównajmy zatem podstawowe taryfy energetyczne aby dobrać optymalną serwerownię

G11 – taryfa z b. niskimi opłatami stałymi, natomiast wysokie koszty zmienne – moc 3-10 kW serwer

C11 – niskie opłaty stałe średnio – wysokie opłaty zmienne – moc 10-40 kW serwerów

B23 – wysokie opłaty stałe – niskie opłaty zmienne – optymalne rozwiązanie dla dużych serwerowni – moc od 40 kW.

Dla mniejszych odbiorców zalecamy wynajem powierzchni, gdzie właściciel posiada własny transformator. Gdy inwestycja jest większa zalecamy budowę własnego. Gdy dla porównania cena energii wraz z opłatami zmiennymi dystrybucyjnymi przy taryfie C11 wynosi 400zł/MWh tak w przypadku dobrania dobrej lokalizacji, mocy transformatora cena energii z dystrybucją wynosi 240zł/MWh.  Dobrze dobrana taryfa przy takiej inwestycji jest kluczem do sukcesu.

A może taniej będzie u sąsiada?

Lokalizacja serwerowni jest kluczowa. Taka działalność nie wymaga centrum miasta, marmurów ani połączeń tramwajowych co 5 minut. Wymagania mamy niższe, co za tym idzie kwota inwestycji będzie mniejsza. Gdy szukamy odpowiedniej lokalizacji, warto sprawdzić opłaty za energię i dystrybucję w pobliżu miejsca docelowego i porównać ceny jednostkowe. Często odległość 5 km między potencjalnymi lokalami robi dużą różnicę. Tak jest przykładowo w Strzelcach Opolskich, gdzie granica miasta dzieli je na różne rejony dystrybucji, w których opłaty zmienne za energię elektryczną serwerowni o mocy 100 kW wynoszą ok. 15.000 zł netto.

Polska jest podzielona na rejony dystrybucyjne energii elektrycznej, gdzie każdy z zakładów energetycznych oferuje inne ceny za energię elektryczną oraz opłaty dystrybucyjne. W zależności od mocy zamówionej opłacają się różne rejony.

Wiele kopalń kryptowalut opiera swój biznesplan na tanim pozyskiwaniu energii elektrycznej z OZE

Porównajmy rozwiązania OZE:

Fotowoltaika – energia elektryczna produkowana ze słońca. Zalety: w miksie OZE jedna z najtańszych form energii. Nie wymaga ciągłej obsługi. Mocno uzależniona od lokalizacji – dla porównania profil miesięczny produkcji energii z PV w Polsce oraz w Arabii Saudyjskiej

produkcja-energii-z-instalacji-100kwp
Rys. 2 Produkcja energii [kWh/mies.] z instalacji 100kWp
Przykładowy wykres produkcji energii elektrycznej z dnia 20.07.2017 dla instalacji o mocy 1000kWp

wykres-produkcji-ze-slonca-salwis
Rys. 3 Przykładowy wykres produkcji energii elektrycznej z dnia 20.07.2017 dla instalacji o mocy 1000kWp

Elektrownie wiatrowe – kluczowe przy realizacji takich inwestycji jest lokalizacja turbin i ich ciągła praca. Turbiny wymagają obsługi, częstych pomiarów i serwisów elementów mechanicznych. Jednak z porównaniu z PV dużą zaletą jest ciągłość pracy. Aktualnie w Polsce są duże restrykcje lokalizacji turbin wiatrowych, ale jest to wykonalne.

Biogaz – teoretycznie świetne połączenie – ciągła praca reaktora, który produkuje biogaz, silnik tłokowy spala biogaz napędzając generator synchroniczny, który pracuje ciągle. Niestety obsługa wymaga dużo pracy i potrzebujemy stałych dostaw surówki – czyli wsadu do reaktora. Mogą to być: odpady zwierzęce, rolne, odpady po produkcji piwa itd.

Podsumowując …

  • Określ moc kopalni, jaką chciałbyś dysponować
  • Dopasuj optymalną taryfę energetyczną
  • Zobacz jak wyglądają ceny za energię w innych rejonach Polski
  • Sprawdź źródła zasilania ze źródeł alternatywnych np. OZE

Więcej na temat taryf, stacji trafo i jak czytać fakturę za energię możesz przeczytać tutaj:

 

W biurze Salwis analizujemy różne miksy energetyczne, znając zapotrzebowanie na energię elektryczną serwerów oraz możliwości generacji z OZE. Jeśli jesteś zainteresowany już małymi miksami energetycznymi od 10kW napisz do nas, a zaproponujemy Ci optymalne rozwiązanie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Salwis:

 

Kryptowaluty, a zużycie energii elektrycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.