MODERNIZACJA OBROTNICY HYDRAULICZNEJ W WIODĄCYM ZAKŁADZIE AUTOMOTIVE
Gwarancja bezpieczeństwa pracowników to podstawa w każdym zakładzie, szczególnie produkcyjnym, w którym każda awaria maszyny przemysłowej może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu operatora.
Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa jest przede wszystkim kontrola parku maszynowego – pod kątem zgodności z normami bezpieczeństwa maszyn i narzędzi.
OPIS PROJEKTU REALIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SALWIS:
Projekt zakładał wymianę sterowania obrotnicy hydraulicznej, w celu dostosowania maszyny do minimalnych wymagań BHP zgodnych z dyrektywą maszynową 2009/104/WE.
Obrotnica nie spełniała minimalnych wymagań bezpieczeństwa, wymagała dokładnej modernizacji na podstawie raportu oceny zgodności.
Z rzucających się w oczy uchybień maszyna posiadała:
uszkodzoną rozdzielnicę elektryczną,
układ bezpieczeństwa – safety,
brak dokumentacji
Dodatkową kwestią było sterowanie napięciem 110VAC, niezgodnym z obecnymi, wewnętrznymi wymaganiami zakładu.
Konieczna była wymiana uszkodzonej rozdzielnicy wraz ze sterowaniem na napięcie bezpieczne 24VDC.
ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:
Etap I - inwentaryzacja
W pierwszej kolejności należało zinwentaryzować urządzenie wraz z układem sterowania.
Obrotnica nie posiadała dokumentacji elektrycznej, którą należało sporządzić podczas oględzin. Wymagało to szczególnej uwagi i dokładności, aby poznać dokładną funkcjonalność urządzenia i umożliwić sporządzenie dokumentacji powykonawczej.
Etap II - wymiana sterowania
Po sporządzeniu schematu ogólnego sterowania możliwa była wymiana niezbędnych podzespołów na sterowanie napięciem 24VDC.
Dodatkowo maszyna wymagała wymiany dodatkowego pilota na nowy, który został wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa oraz odpowiednie oznaczenia.
Etap III - automatyczna korekcja kolejności faz
Obrotnica jest elementem mobilnym. Może być wykorzystana wielu miejscach na hali produkcyjnej i podłączona do gniazd zasilania z niepewną kolejnością faz.
W celu eliminacji prawdopodobieństwa uszkodzenia pompy hydraulicznej, wynikającego z niepoprawnego kierunku pracy, zainstalowaliśmy system wykrywający kolejność faz, przypadku nieprawidłowości przełączającego ich kolejność na urządzeniu.
Podsumowanie:
Wprowadzona przez nas modernizacja, umożliwiła wprowadzenie urządzenia do bezpiecznej pracy na hali oraz wyeliminowała możliwość uszkodzenia wynikającego z zasilania z innych gniazd 3-fazowych.
Sporządzona została dokumentacja powykonawcza jak również instrukcja operatora.