Opłata mocowa 2021

Opłata mocowa – wyższe ceny prądu w 2021?

Nowy rok, nowe wyzwania dla polskich przedsiębiorców. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił po raz pierwszy stawki nowej opłaty, która będzie doliczana do rachunków za energię elektryczną w 2021 roku. Czym tak naprawdę jest opłata mocowa i jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Dlaczego wprowadzono opłatę mocową?

Opłata mocowa wiąże się z wprowadzeniem w Polsce rynku mocy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dodatkowe finansowanie elektrowni konwencjonalnych.

Głównym celem przygotowań rozwiązań  legislacyjnych jest potrzeba modernizacji istniejących jednostek wytwórczych. 

W  związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zgromadzone pieniądze umożliwią budowę nowych elektrowni. Rozwiązania te mają również na celu uelastycznienie popytu na energię elektryczną.

Opłata mocowa ma pomóc zebrać w 2021 roku ok. 5,6 mld zł.

Według Urzędu Regulacji Energetyki przewidywany koniec opłaty mocowej ma nastąpić w 2047 roku.

Opłata mocowa

Co oznacza wprowadzenie opłaty mocowej?

Od 1 stycznia 2021 roku sytuacja energetyczna w Polsce mocno się zmieni. Dla gospodarstw domowych opłata mocowa za pobieraną energię elektryczną będzie stawką miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej i płatną za punkt poboru energii.

Opłata mocowa w przypadku przedsiębiorstw:

  • stawka zależna będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci pomiędzy godzinami 7:00 a 22:00 od poniedziałku do piątku w dni robocze.
  • Koszt zakupu energii elektrycznej może zostać określony  indywidualnie przez właściciela przedsiębiorstwa, ale koszty związane z jej dystrybucją wynikają bezpośrednio z taryf operatorów systemów dystrybucyjnych. 

Wysokość opłaty mocowej będzie uzależniona do stopnia zużycia i będzie wynosić 76,2 zł za każdą zużytą MWh (0,0762 zł/kWh).

Wpływ opłaty mocowej na zakłady produkcyjne

Rok 2021 to rok wyzwań dla polskich zakładów produkcyjnych. Efektem powołanej ustawy, której rezultatem jest opłata mocowa, będzie wzrost cen i usług na rynku krajowym.

Szpitale, banki, fabryki, zakłady produkcji mebli, zakłady mięsne, jak i małe firmy produkcyjne muszą  przygotować się na nawet dwukrotny wzrost dystrybucji energii. Według obliczeń portalu wysokienapięcie.pl W przypadku zakładów meblarskich wprowadzenie opłaty mocowej oznacza wzrost kosztów dystrybucyjnych o ponad 43 tys. zł. Zakłady mięsne mogą spodziewać się wzrostu opłat związanych z dystrybucją o ponad 387 tys. zł, a w przypadku  branży handlowej wzrost kosztów można szacować na 22 tys. zł !

Opłata mocowa 2021

Co zrobić, aby zminimalizować koszty opłaty mocowej ?

Niestety, nie ma możliwości całkowitego ominięcia opłaty mocowej. Jednak istnieją sposoby poprawy efektywności energetycznej. 

  • Podstawa to wykonanie  dokładnych pomiarów zużycia energii elektrycznej. Ten proces pozwoli na zdiagnozowanie największych problemów, wskaże, które maszyny powinny ulec modernizacji.
  • Warto zainwestować w automatyzacje produkcjicały proces zostanie przyspieszony.
  • Wdrożenie systemu monitoringu mediów produkcyjnychpozwoli generować oszczędności oraz podniesie efektywność produkcji w bardzo szerokim zakresie.
  • Dzięki zastosowaniu w zakładzie  instalacji fotowoltaicznych opłata mocowa zostanie zminimalizowana.
Opłata mocowa 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *