fbpx

Energia bierna opłaty – jak je wyeliminować?

Rachunki za prąd płaci każdy. W zależności czy opłacamy je za gospodarstwo domowe czy za firmę na fakturze występuję różne składniki opłaty. Opłaty za energię bierną dotyczą przede wszystkim użytkowników z grupy taryfowej B oraz C czyli przedsiębiorców. Każdy urządzenie elektryczne i elektroniczne pobiera energię z sieci. Zdecydowana większość odbiorników, które posiadamy w domach czy firmach pobiera energię czynną oraz bierną. W przypadku poboru ponadumownego naliczane są dodatkowe opłaty. 

1. Co to jest energia bierna ?

Co to jest Energia ?

Energia to iloczyn mocy i czasu, czyli dysponując urządzeniem o mocy 1kW i użytkując go przez 1h to z sieci pobór energii będzie w ilości 1kW*1h=1kWh. Czyli im mocniejsze urządzenie i dłuższy czas użytkowania tym wolumen pobranej energii będzie większy.

W zależności czy będziemy użytkować moc czynną czy też bierną, obliczenia wykonuję się w ten sam sposób, zmieniają się tylko jednostki.

Opłaty za prąd

Czy jest tylko jedna moc, którą posiada urządzenie ?

Odpowiedź brzmi nie. Moc występuje pod trzema pojęciami: moc czynna, moc bierna i moc pozorna. W każdym z tych pojęć występuje słowo moc, co zwykle wiążemy z parametrem jakiegoś urządzenia elektryczne np. silnik lub lampę.

Mówiąc o mocy urządzenia wyrażamy ja w watach (1W), np. żarówka ma moc 15W lub silnik ma moc 2000W. Tak naprawdę podana przez nas wartość to moc czynna takiego urządzenia, czyli taka, którą może wykorzystać użytkownik. Czyli taka z której czerpiemy bezpośrednią korzyść np. w postaci promieni światła lub obrotu wału silnika. A co z pozostałymi mocami?

Moc bierna to moc, której potrzebuje urządzenie do zadziałania, pobierana równolegle z mocą czynną. Jest to moc “własna” urządzenia, potrzebna do wytworzenia pola magnetycznego i elektrycznego i ta nie jest bezpośrednio dostępna dla użytkownika. Wyrażamy ją w woltoamperach reaktywnych (1VAr).

I pozostaje nam jeszcze moc pozorna. Jest to moc całkowita urządzenia obejmująca zarówno moc czynną jak i bierną. Nie jest to jednak suma tych mocy, a pierwiastek z sumy kwadratów tych wartości (zależności te wynikają z przesunięć fazowych prądów i napięć). Jednostką tej mocy jest voltamper (1VA).

Każde urządzenie, bez względu na jego wielkość, zastosowanie zamontowanie pobiera obie moce czynną i bierną! 

oszczędność na rachunkach

2. Dlaczego płacimy za energię bierną?

W ogólnym przypadku wnosimy opłatę za energię czynną pobraną z sieci, czyli za pobrane kilowatogodziny (1kWh) oraz opłaty dystrybucyjne za dostarczenie energii. Jednak dla części odbiorców na fakturach występują dodatkowe pozycje na fakturze, czyli opłaty za energię bierną.

Występują one pod różnymi nazwami w zależności od dostawcy energii, czasami to ponadumowny pobór energii biernej, czasami po prostu energia bierna, z rozróżnieniem na energię bierną indukcyjną i energię bierną pojemnościową. Te drugie opłaty dotyczą tylko odbiorców, których urządzenia pobrały z sieci oprócz energii czynnej jeszcze inny rodzaj energii a mianowicie energię bierną.

Zmienną jest tylko stosunek pobranej mocy czynnej do biernej, o którym mówi taki parametr jak współczynnik mocy tgfi. Jak się można domyśleć różne urządzenia posiadają różne te parametry. Największy współczynnik mocy mają urządzenia wyposażone w grzałki elektryczne. W nich prawie cała zużywana energia ma charakter czynny.

Silniki pobierają już znaczną cześć mocy biernej w odniesieniu do czynnej, bo potrzebna jest im energia do wytworzenia pola magnetycznego w uzwojeniach. Zasilacze komputerowe, ładowarki też użytkują sporą cześć energii biernej, na potrzeby wytwarzania pola elektrycznego wewnątrz urządzeń.

Opłaty za energię bierną na przestrzeni lat

Rozliczenie opłaty za energię bierną przez zakład energetyczny nie następuje w sposób bezpośredni poprzez odczyt wartości z licznika. Sposób obliczania opłat jest dostępny w taryfach dystrybucyjnych poszczególnych operatorów OSD (Tauron, PGE …). Opłaty te zależą od ceny energii na rynku konkurencyjnym, współczynnika mocy tgfi oraz od wolumenu pobranej energii czynnej. Zapowiadane podwyżki cen energii znacząco wpływają na opłaty za energię bierną. Dane szacunkowe z URE (Urzędu Regulacji Energetyki) dobitnie pokazują wzrost kosztów. Szacunkowe kalkulacje opłaty dodatkowej przedstawiono poniżej na wykresie.

3. Co zrobić, żeby wyeliminować opłaty za energię bierną ?

Czy można wyeliminować opłaty za energię bierną?

Tak! Dla takich przypadków należy przeciwdziałać mocą bierną o przeciwnym charakterze by wyjść na zero.

Można to zrobić w naturalny sposób, odpowiednio bilansując działanie urządzeń o ile jest to możliwe na zakładzie. Lub istnieją urządzenia które w “sztuczny sposób” wytwarzają moc o przeciwnym charakterze, by zbilansować odbiór użytkownika do takiego poziomu by ustrzec się tych opłat.

Uwaga za kompensacje, bo tak nazywa się ten proces, użytkownik nie ponosi żadnych opłat na rzecz dostawcy energii.

Przy dopłatach za ponadumowny pobór energii biernej stosuje się dodatkowe kondensatory wpinane w postaci ich baterii wyposażone w regulator. Przy opłatach za energię bierną pojemnościową stosuje się dławiki kompensacyjne.

Energia bierna nie musi być dostarczana z elektrowni !!!

Energie bierną możemy wytworzyć sami, w przeciwieństwie do energii czynnej która musi być dostarczona z sieci elektroenergetycznej lub źródeł wytwórczych. Urządzenia do wytwarzania energii biernej są urządzeniami statycznymi i nie wymagają żadnych dodatkowych zgód/zgłoszeń do zakładu energetycznego. Są to zwykłe szafki elektryczne wyposażone w kondensatory i dławiki kompensacyjne. Dodatkowo stosuje się układ sterowania dla montowanych urządzeń.

Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa – czy to to samo?

Nie, są to różne energie, które w teorii mocy elektrycznej różnią się miedzy sobą znakiem, jedna jest dodatnia, druga ujemna. Czyli już dobrze kombinujecie, że jeżeli dodamy obie energie do siebie to wyjdziemy na zero. To prawda, dlatego mając zakład przemysłowy dobrze jest mieć zbilansowane urządzenia o charakterze indukcyjnym oraz pojemnościowym.

Jednak nie zawsze jest to wykonalne, ze względu na przewagę któregoś typu odbiorników. Np w zakładach przemysłowych mamy przewagę urządzeń indukcyjnych, a w biurowcach, halach magazynowych, jednostkach samorządu terytorialnego występuje przewaga urządzeń o charakterze pojemnościowym.

Odbiorniki o charakterze pojemnościowym:

Zasilacze komputerowe, ładowarki do telefonów komórkowych, oświetlenie LED, prostowniki, falowniki itp.

Odbiorniki o charakterze indukcyjnym: Silniki, klimatyzatory, urządzenia chłodnicze itp.

4. Podsumowanie

Dostawcy energii regulują te kwestie, ponieważ ta energia nie bierze się znikąd. Jeżeli sami lokalnie sobie jej nie wyprodukujemy, to ta energia będzie dostarczona z sieci elektroenergetycznej. Zakład energetyczny musi we własnym zakresie wyprodukować mocą bierną w generatorach i przesłać ją do odbiorcy.opłąty za energię bierną

Płynący prąd związany z mocą bierną generuje dodatkowe straty w liniach elektroenergetycznych, za które nie chce dopłacać. W związku z tym że energie bierną możemy zbilansować lokalnie we własnej instalacji, stąd działania operatorów OSD na rzecz tego rozwiązania, by z sieci pobierać wyłączenie energię czynną, której wyprodukowanie jest możliwe tylko w generatorach lub źródłach wytwórczych.

Co zrobić aby zredukować opłaty?

  • przede wszystkim przeanalizować rachunek za energię, ponieważ sami możemy podjąć działania, które będą miały wpływ na zmniejszenie kosztów
  • przeprowadzić audyt energetyczny, który da nam informacje dotyczące charakteru poboru mocy i czasowych profili obciążeń.
  • dobrać odpowiedni system do kompensacji mocy biernej

Inżynierowie firmy Salwis służą poradą w każdym z tych tematów. Pomagamy zarówno w obrębie doradztwa jak i przeprowadzenia audytu energetycznego, zwieńczonego raportem z dokładnym opisem przypadku i proponowanymi rozwiązaniami. Posiadamy niezbędne doświadczenie w projektowaniu systemów kompensacji.

Ile to kosztuje?oplaty-za-energie-elektryczna

Zużytą energię należy pomnożyć przez opłatę jednostkową, ustalaną odrębnie przez każdego dystrybutora (np. Tauron 0,65013 zł) i doliczyć podatek VAT (23%)

  • Opłacalność stosowania kompensacji zaczyna się od około 300zł/miesięcznie.
  • Czas zwrotu z inwestycji to ok. 3-15 miesięcy. Czym większe płacimy kary tym szybciej zwróci się nam koszt kompensacji.

Podsumowując, opłaty za energię bierną można wyeliminować. Przy galopujących cenach energii każda oszczędność jest na wagę złota. Jesteśmy Ci wstanie pomóc, aby Twoje rachunki były niższe. Już dziś skontaktuj się z Salwis, a nasi doradcy przeprowadzą audyt i zaproponują rozwiązania Twoich problemów z dodatkowymi opłatami.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Salwis:

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji

791-400-504

Energia bierna opłaty – jak je wyeliminować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *