Co to jest optymalizacja energetyczna?
Optymalizacja energetyczna to szereg działań, których celem jest zmniejszenie opłat za energię pierwotną – czyli formę energii, którą po przetworzeniu użytkujemy np. w formie energii elektrycznej, sprężonego powietrza, ciepła do C.O. ciepłej wody użytkowej pary technologicznej itp.
Zakłady produkcyjne często pobierają duże ilości energii elektrycznej w celach produkcyjnych. Przedsięwzięcia energochłonne (stolarnie, chłodnie, produkcja kartonu, tworzyw sztucznych) często wymagają niskich cen energii aby pozostać konkurencyjnym na rynku. W tym celu warto przeprowadzić audyt, który zdefiniuje możliwości optymalizacji zużycia energii w zakładzie i pozwoli zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną.
Sposoby na optymalizację energetyczną w zakładzie produkcyjnym:
Istnieje sporo możliwości optymalizacji zużycia energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych. Chcemy przedstawić kilka możliwości wraz z wyliczeniem prostej stopy zwrotu takich inwestycji.
1. Kompensacja mocy biernej indukcyjnej
Gdy na fakturze dystrybucyjnej pojawia się opłata za nad pobór mocy biernej indukcyjnej i wynosi miesięcznie powyżej 300zł netto warto się zastanowić nad możliwością zastosowania kompensatora mocy biernej, który eliminuje całkowicie opłatę za moc bierną indukcyjną.
Do kompensacji mocy biernej potrzebna jest rozdzielnica baterii kondensatorów. Aby prawidłowo zaprojektować rozdzielnicę należy wykonać pomiary elektryczne, które sprawdzają jakość energii elektrycznej, weryfikują wielkości zastosowanych kondensatorów i określają rozwiązania łączników elektrycznych.
W zakładach małych jest to inwestycja na poziomie kilku tysięcy złotych, w zakładach średnich kilkanaście tysięcy. Dużo zależy od rodzaju działalności zakładu. Okres zwrotu takiej inwestycji to od 3 miesięcy do 18 miesięcy. Dobrze zaprojektowane rozdzielnice baterii kondensatorów mają żywotność 15 lat.
2. Dobór wielkości mocy umownej
Moc umowna jest to moc określona przez użytkownika jaką określa się nie przekraczać w okresie trwania umowy. Moc umowną można zmieniać w zakresie zdefiniowanym w umowie przyłączeniowej. Najczęściej sprowadza się to do zmiany mocy umownej do maksymalnej wartości czyli mocy przyłączeniowej. Moc przyłączeniowa zostaje określona w warunkach przyłączeniowych i to za nią każdy odbiorca płaci jednorazową opłatę za podłączenie.
Zakłady posiadające taryfę C21, B23 płacą wysokie opłaty za każdy kilowat mocy umownej. W takich przypadkach warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej mocy umownej.
Do zweryfikowania wielkości mocy umownej najczęściej nie są potrzebne dodatkowe urządzenie. W celu określenia odpowiedniej wielkości mocy warto wykonać kilkudniowy audyt energetyczny przyłącza.
Zdarza się że w zakładach małych można zaoszczędzić na takiej operacji nawet 6000zł rocznie.
3. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej
Od 2008 roku rynek energii elektrycznej został uwolniony. Oznacza to, że możemy kupować energię czynną na rynku tak samo jak każdy inny towar na giełdzie. Ceny oferowane na wolnym rynku są z reguły niższe od operatora, który posiadał umowę kompleksową tzn. umowę na dystrybucję prądu oraz jego sprzedaż.
Proces najczęściej czysto prawny bez operacji technicznych – wyjątek taryfa B gdzie należy zmodernizować układ rozliczeniowy przystosowany do rynku TPA (Third Part Access), lecz często są one przystosowane.
4. Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii
Więcej informacji na temat obniżenia rachunków za energię elektryczną znajduje się w naszych wpisach. Polecamy !
Z praktyki potwierdzę, że odpowiedni dobór mocy umownej elektrycznej czy/i cieplnej przynosi czasem więcej niż 6000 zł na kwartał a nawet na miesiąc.
http://optymalizatorbudynku.pl/optymalizacja-moc-zamowiona/
Dziękuje za komentarz 🙂