Poka Yoke – jak zwiększyć efektywność pracy?

Jak wpłynąć na większą efektywność pracy w zakładzie produkcyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się jak zwiększyć efektywność pracy w Twojej firmie? Borykasz się z przestojami w produkcji  lub odsetkiem źle skonstruowanych produktów?  Błędne ustawienie maszyny lub nieodpowiednie zastosowanie pewnych elementów, powoduje niepotrzebne spowolnienia zakładu. Częste występowanie tych czynników może być bardzo kosztowne. Poznaj Poka Yoke – jedną z największych technik poprawiających jakoś pracy.

 

 

 

 

Co to jest Poka Yoke?

Słowo Poka-Yoke dosłownie oznacza  „odporność na błędy”. 

Twórcą tej metody jest japoński inżynier z fabryki Toyota – Shigeo Shingo, który chciał poprawić wydajność swojego zakładu. Twórca zwrócił uwagę na bardzo istoty fakt – człowiek nie jest w stanie funkcjonować w pełnym skupieniu przez cały czas. Postanowił więc wprowadzić na stanowiska pracy, takie maszyny, które ułatwią pracę oraz zmniejszą liczbę błędów spowodowanych przez człowieka.

Wprowadzenie metody Poka-Yoke pozwala na natychmiastowe wykrycie wystąpienia błędu i skuteczną eliminację defektu.

Pomoże zniwelować błędy tj. : 

 • Błędy w konfiguracji maszyn, 
 • Niepoprawne wykonywanie danych operacji ,
 • Błędy przetwarzania,
 • Błędna produkcja,
Firma Salwis specjalizuje się w automatyzacji produkcji. Podczas tworzenia projektów maszyn i linii produkcyjnych wykorzystujemy wszystkie metody Poka Yoke. 

Jak działa Poka Yoke ?

Technika Poka-Yoke pełni funkcję zarówno ostrzegawczą jak i kontrolną. 

 • Funkcja kontrolna: W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu na  linii produkcyjnej, następuje natychmiastowe zatrzymanie całego procesu pracy maszyny.
 • Funkcja ostrzegawcza : Jeżeli system wykryje jakikolwiek błąd, operator maszyny zostanie o tym poinformowany przy pomocy sygnałów świetlnych lub dźwiękowych na panelu sterowniczym.

Funkcja kontrolna pozwala na natychmiastowe działanie, jeżeli operator maszyny nie będzie w pobliżu panelu, zatrzymanie nastąpi samoistnie. W wyniku tego, nie poniesiemy żadnych strat, a prace naprawcze mogą zostać podjęte natychmiastowo.

robotyzacja przemysłu

Poznaj metody wchodzące w skład Poka-Yoke:

Każda z poniższych metod przyczynia się do kontrolowania oraz ostrzegania zakładu o danych nieprawidłowościach. Wyróżniamy: 

 • metody kontaktu, które umożliwiają sprawowanie kontroli nad produkowanymi elementami pod względem prawidłowego kształtu, wymiaru, temperatury  itp. 
 • metody ustalonej wartości mierzą, za pomocą specjalistycznych liczników, ilość wykonanych sekwencji. Cała praca danej maszyny zostaje objęta kontrolą pod względem np. szybkości i długości danego ruchu. 
 • metody koniecznego kroku kontrolują czy określone sekwencję są wykonywane w odpowiedniej kolejności oraz prawidłowym czasie.

Korzyści Poka Yoke:

Metody Poka Yoke mogą zostać wykorzystane w każdej branży. Ich wdrożenie nie jest bardzo kosztowne, a pozytywne skutki zastosowania danych metod widoczne są od razu.

Korzyści:

 • Ilość źle skonstruowanych produktów zmaleje lub całkowicie zaniknie,
 • Pracownicy, obsługujący maszyny zostaną w pewnym stopniu odciążeni z nadmiaru bardzo odpowiedzialnych zadań.
 • Wydajność zakładu wzrośnie, nastąpi rozkwit produkcji.
 • Koszty przeznaczone na naprawę, konfigurację maszyn zaczną się zwracać.
 • Każdy mały błąd zostanie od razu wykryty, dzięki temu nie nastąpi nagromadzenie błędów, powodujących poważne awarie. 
poka yoke
Jesteś zainteresowany tematem? Chcesz wdrożyć metody Poka Yoke w Twoim zakładzie?
Poka Yoke – jak zwiększyć efektywność pracy?
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *