Pomiary natężenia oświetlenia w miejscu pracy

Pomiary natężenia oświetlenia w miejscu pracy

Podstawy prawne:

Według polskiego prawa to pracodawca ma obowiązek pomiaru natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy, aby potwierdzić ich zgodność z Polskimi Normami.

Oświetlenie w miejscu pracy powinno:

  • Być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy
  • Spełniać wymagania zawarte w normach

Jedynym dokumentem, który potwierdza prawidłowość zainstalowanego oświetlenia zakładowego stanowi raport z pomiarów badań natężenia oświetlenia.

Pracodawca może wykonać pomiar samodzielnie za pomocą odpowiedniego miernika, bądź zlecić go firmie zewnętrznej. Warto w tedy jednak zwrócić uwagę, czy narzędzia używane przez wykonawcę posiadają aktualne świadectwo wzorcowania.

Minimalne wartości natężenia oświetlenia można znaleźć w normie PN-EN 12464-1

Jak i czym mierzyć natężenie światła?

Pomiary natężenia oświetlenia przeprowadza się za pomocą luksomierza.

Luksomierz bada natężenie światła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do prawidłowego pomiaru należy spełnić poniższe punkty:

  1. Warunki atmosferyczne

Pomiary natężenia światła należy przeprowadzać w warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność) mieszczących się w zakresie dopuszczalnym przez producenta miernika. Jest to szczególnie istotne przy pomiarach za zewnątrz budynku np. latem kiedy to miernik może się się nadmiernie nagrzewać, wystawiony do pracy na pełnym słońcu.

 

  1. Kalibracja miernika

Należy dokładnie oczyścić głowicę. Następnie włączyć ją przy zasłoniętej głowicy i sprawdzić czy miernik wskazuje zerową wartość

 

  1. Przeprowadzanie pomiarów

Osoba dokonująca pomiaru powinna w jak najmniejszym stopniu ingerować w jego wyniki. Należy ułożyć głowicę na powierzchni płaskiej i odsunąć się od niej na czas pomiaru. Gdy jest to niemożliwe najlepiej trzymać głowicę za pomocą wysięgnika. Dobrze jest też przywdziać ciemne ubranie, tak aby światło nie odbijało się do narzędzia pomiarowego.

 

Dla pomiarów światła, pochodzącego od lamp wyładowczych należy odczekać przynajmniej 30 min od momentu zapalenia, w celu osiągnięcia maksymalnej mocy świecenia. W przypadkach zainstalowania nowych lamp wyładowczych, pomiary należy przeprowadzać po ok. 100 godzin od momentu pierwszego zaświecenia, dla lamp żarowych po ok. 1h.

Pomiary należy wykonywać bez udziału światła dziennego. Oznacza to, że na moment pomiaru trzeba zasłonić okna lub też przeprowadzić je nocą.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Salwis:

Pomiary natężenia oświetlenia w miejscu pracy

One thought on “Pomiary natężenia oświetlenia w miejscu pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *