Od lipca 2021 w życie weszły nowe wymogi dotyczące transformatorów elektrycznych. Zostały ogłoszone przez organy zarządzające Unii Europejskiej. Ich wprowadzenie ma na celu zmniejszenie strat energii, co wciąż pozostaje największym wyzwaniem branży elektroenergetycznej. Szacuje się, że w ostatnich latach straty te dochodziły nawet do 2%, co przy kryzysie klimatycznym i energetycznym jest niepokojącym zjawiskiem. Jakie obecnie są wymogi transformatorów elektrycznych?
Dlaczego zmniejsza się straty energetyczne?
Z dniem 1 lipca 2021 roku w życie weszła druga część ekodyrektywy unijnej 548/2014. W niej uwzględniono maksymalne dopuszczalne straty energetyczne, co determinuje produkcję i zakup wydajnych transformatorów elektrycznych. Docelowo ma do doprowadzić do znacznego obniżenia strat energetycznych. Zgodnie z nowymi przepisami obecnie można wykorzystywać tylko urządzenia posiadające klasę A0Ak. Dla porównania wcześniej w Unii Europejskiej można było swobodnie wykorzystywać transformatory klasy A0Ck. Ta mała zmiana ma doprowadzić do ograniczenia strat energetycznych nawet o 10%. Jednocześnie unijna dyrektywa zwraca uwagę na poziom efektywności transformatorów elektrycznych. Muszą one mieć minimalną moc znamionową 1 kVA i dotyczy to zarówno przemysłu, jak i tradycyjnych sieci elektrycznych 50 Hz. Dodatkowo nowe przepisy zabraniają wprowadzania do obrotu dodatkowych transformatorów żywicznych i olejowych, które posiadają mniejsze parametry od tych podanych w rozporządzeniu. To jedne z kluczowych zmian.
Po co jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla?
Dyrektywa unijna dotycząca transformatorów elektrycznych to postawienie na ekologię i projektowanie rozwiązań bardziej wydajnych energetycznie, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Lepszej jakości transformatory są także gwarancją ograniczenia strat energetycznych i zwiększenia ich wydajności, co w dłuższej perspektywie przyniesie określone korzyści i oszczędności użytkownikom. Po wprowadzeniu nowych przepisów na rynku można zaobserwować ożywiony rozwój i wzrost produkcji wydajniejszych urządzeń, które są tańsze w codziennej eksploatacji i utrzymaniu przez cały cykl życia. Bardziej energooszczędne urządzenia to także dbałość o środowisko. Władze unijne szacują, że nowe przepisy przyczynia się do oszczędności około 16 TWh energii elektrycznej rocznie oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 3,7 mln ton. Te liczby robią wrażenie.
Przepisy te nie dotyczą jednak określonej grupy transformatorów, w tym m.in.:
- w systemach awaryjnych;
- w zastosowaniu morskim;
- podłączane bezpośrednio do pieca;
- zasilania trakcji elektrycznej;
- w zastosowaniu głębinowym;
- wykorzystywane z prostownikami dostarczającymi prąd stały itp.
Przed zakupem transformatora warto dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami i wymogami, które powinno spełnić urządzenie. Aby uzyskać więcej informacji zachęcamy do kontaktu.
Wyższe koszty zakupu urządzenia
Zmiany dotyczące transformatorów i ich parametrów technicznych sprawiają, że urządzenia są droższe w produkcji. Przekłada się to również na koszt zakupu po stronie klienta końcowego. Urządzenia spełniające nowe wymogi są bardziej rozbudowane, większe oraz wymagają wykorzystania większej ilości wysokiej jakości materiałów. Ma to odzwierciedlenie w ich cenie rynkowej. Z drugiej strony ich zadaniem jest redukcja strat energetycznych, co w perspektywie wielu lat użytkowania sprzętu może doprowadzić do znacznych oszczędności. To wszystko przy jednoczesnym zwiększeniu dbałości o środowisko naturalne. Klienci zwracają uwagę również na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, co z czasem wyrównuje wyższe koszty zakupu. Pod tym kątem klienci końcowi nie powinni być stratni. Proekologiczne wymogi unijne dotyczące transformatorów elektrycznych to kolejny krok ku temu, aby eksploatacja urządzeń była wydajniejsza i bezpieczniejsza dla środowiska. Rozsądne rozwiązania w zakresie zmniejszania strat energetycznych i obniżania kosztów eksploatacji sprzętu są korzystne dla infrastruktury sieci elektrycznej oraz końcowych klientów. Dotyczy to także transformatorów elektrycznych.