Dzisiejszy przemysł nie może obejść się bez szeroko zakrojonej automatyzacji. Jednym z jej najpowszechniejszych objawów jest powszechne stosowanie podajników transportowych, które są nieodzownym elementem budowy maszyn przemysłowych oraz linii produkcyjnych. Jakie są jednak rodzaje tego rodzaju urządzeń i kto powinien sięgnąć po poszczególne z nich?
Czym są podajniki transportowe?
Podajniki transportowe to najczęściej systemy taśm lub urządzeń pozwalających na transport produktów i podzespołów w obrębie zakładów. Wykorzystuje się je zarówno do przenoszenia małych przedmiotów na krótkie odległości, jak i do ułatwienia transportu tych o nietypowo dużych gabarytach. Mogą one również stanowić element trasy gotowych produktów do magazynu lub do kolejnych etapów produkcji.
Jak nietrudno się domyślić z tego opisu, podajniki transportowe muszą być dostosowane do najróżniejszych zadań. Jakie ich typy możemy zatem spotkać najczęściej?
Rodzaje podajników transportowych
Podajniki transportowe w swojej najbardziej podstawowej wersji dzielą się na dwa rodzaje. Są to:
- podajniki transportowe rolkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – oparte są na systemie rolek, które, obracając się, przesuwają leżące na nich przedmioty. Ten rodzaj podajników transportowych szczególnie chętnie wybierany jest w zakładach szukających sposobów na przemieszczanie przedmiotów o nieregularnych kształtach czy dużej masie. Z tego powodu są one kluczowym elementem przemysłu wytwórczego na całym świecie. Co więcej, posiadają one duże możliwości modyfikacji, przez co często są wybierane do nietypowych linii produkcyjnych.
- Podajniki transportowe szpulowe to propozycja dla zakładów, których zmorą są małe, łatwo znikające części. Pozwalają one na wygodne umieszczenie zwojów, które podczas kolejnych etapów produkcji są rozwijane, dzięki czemu możliwa jest ich ciągła praca polegająca na podawaniu materiału. Dzięki temu doskonale nadają się one do transportowania półproduktów do uszczelek czy przewodów.
Podajniki transportowe w zdecydowanej większości przypadków nie ograniczają się jednak tylko do dwóch rodzajów. Istnieje bowiem wiele gałęzi przemysłu, które posługują się nietypowymi półproduktami, posiadają skomplikowany proces produkcyjny lub też z innych powodów potrzebują dedykowanych rozwiązań. Z tego względu powszechne są podajniki transportowe, które robione są na specjalne zamówienie danego zakładu – wszystko po to, by w możliwie jak najbardziej przystępny sposób zoptymalizować jego produkcję.
Budowa maszyn na zamówienie, a także przygotowanie dedykowanych podajników transportowych jest możliwe także w polskich warunkach. Skontaktuj się z Salwis – możemy przygotować dla Ciebie specjalny projekt, który idealnie odzwierciedli specyfikę Twojego procesu produkcyjnego.