Rodzaje szaf sterowniczych

Szafa sterownicza to nieodłączny element wykorzystywany do przechowywania aparatury stosowanej w energetyce i automatyce. Najczęściej używana jest do nadzoru pracy urządzeń, instalacji, a także ich podzespołów. Zapewnia m.in. poprawne funkcjonowanie oraz ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jakie są pozostałe właściwości oraz dostępne rodzaje szaf sterowniczych?

Szafa sterownicza automatyki

Czym jest szafa sterownicza?

Chcąc dowiedzieć się, czym jest szafa sterownicza, warto zapoznać się z jej szczegółową definicją oraz zastosowaniem. Jest ona bowiem formą zabudowy aparatury sterowniczej, zabezpieczającej lub rozdzielczej. Wyposażona jest we wszystkie wymagane podzespoły. Odpowiada m.in. za: kontrolę pracy maszyn i systemów, regulację, sterowanie i pomiary. Stanowi także doskonałe rozwiązanie na uporządkowanie zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych. Chroni również przed czynnikami zewnętrznymi oraz dostępem osób nieupoważnionych, ułatwiając przy tym korzystanie z urządzeń, dopuszczonym do nich specjalistom.

Zastosowanie szaf sterowniczych

Szafy sterownicze odpowiadają przede wszystkim za kontrolę pracy maszyn i systemów, ich sterowanie, regulację i pomiary. Prawidłowo zaprojektowane i odpowiednio wyposażone szafy sterownicze doprowadzają do poszczególnych instalacji energię elektryczną, jednocześnie zarządzając ich rozruchem. Do pozostałych zastosowań szafy sterowniczej należy: 

  • możliwość uporządkowania zaawansowanej aparatury elektrycznej,
  • zapewnienie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy systemu lub danego sprzętu elektrycznego,
  • zabezpieczenie elementów wykonawczych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem niepożądanych czynników lub niekorzystnych warunków atmosferycznych, 
  • zabezpieczenie aparatury elektrycznej przed dostępem osób nieupoważnionych.

Budowa szaf sterowniczych

Chcąc uzyskać informacje dotyczące budowy szaf, warto na samym początku poznać dostępne rodzaje szaf sterowniczych. Bowiem każda z nich posiada zróżnicowaną budowę, zależną od jej typu. W związku z tym, również specyfika montażowa każdego produktu jest nieco odmienna. To przekłada się na konieczność optymalnego dopasowania rodzaju szafy sterowniczej do warunków panujących w pomieszczeniu. Dokładna konstrukcja zabudowy przedstawiona jest na dołączonej do produktu dokumentacji technicznej. Jednak ogólny schemat jej budowy wygląda następująco: 

  • Przygotowanie otworów montażowych (jeśli jest taka konieczność) w obudowie szafy sterowniczej i umieszczenie w nich kontrolek, rączek manewrowych oraz przełączników od aparatury, która będzie znajdować się wewnątrz niej. 
  • Przymocowanie do płyty montażowej szyn i koryt kablowych, które służą do instalacji urządzeń oraz listew zaciskowych. 
  • Połączenie wszystkich urządzeń i podpięcie do sygnalizatorów za pomocą przewodów. 
  • Oznaczenie aparatów i przewodów, połączone z wykonaniem otworów na dławice kablowe w dolnej płycie.

Rodzaje szaf sterowniczych

Wiele koncernów specjalizujących się w tworzeniu produktów z dziedziny automatyki, oferuje swoim klientom różne rodzaje szaf sterowniczych. Klasyfikacji tego typu urządzeń można dokonać np. ze względu na ich budowę. Wówczas można wyróżnić następujące typy szaf sterowniczych:  

  • Pojedyncze – posiadają uniwersalne zastosowanie. Stanową pojedynczą komorę, służącą do umieszczenia aparatów oraz okablowania. Większość modeli nadaje się do pracy zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Pojedyncza szafa sterownicza jest doskonałym rozwiązaniem w infrastrukturze IT, układach wentylacyjnych oraz automatyce domowej.

  • Modułowe – składają się z kilku oddzielnych modułów. Każdy z nich może pełnić funkcję pojedynczej szafy. Są niezwykle kompaktowe, a ich rozmiary można dostosowywać do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Z tego powodu stosuje się ją zarówno w dużych instalacjach przemysłowych, jak i w instalacjach mieszkaniowych. 
  • Rozdzielcze – ich zadaniem jest separacja instalacji. Najczęściej znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a ich szczegółowe przeznaczenie jest uzależnione od parametrów wybranego produktu. 
  • Zasilająco-sterujące – tego typu szafy pełnią zarówno funkcję sterowniczą, jak i dodatkową  – zasilającą instalację.

Prefabrykacja szaf sterowniczych

Prefabrykacja szaf sterowniczych polega na wykonaniu systemów dedykowanych określonemu zakładowi produkcyjnemu. To rozwiązanie pozwala stworzyć zaawansowany system łączący w sobie np. układy sterownicze i pomiarowe. Prefabrykacja m.in. zapobiega powstawaniu przestojów w pracy i umożliwia szybką diagnozę oraz eliminację powstałej awarii.

 

SZUKASZ FIRMY DO WSPÓŁPRACY PRZY PREFABRYKACJI ROZDZIELNIC I SZAF STEROWNICZYCH?

Dobrze trafiłeś, skontaktuj się z nami ! https://salwis.pl/prefabrykacja-szaf-sterowniczych/

Rodzaje szaf sterowniczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *