System do planowania produkcji

System do planowania produkcji stworzony przez praktyków

System do planowania produkcji OptiMES to sześć niezależnych modułów – APS, MES, WMS, RCP, CRM.

Funkcjonują jako odrębne narzędzia oraz jako cały pakiet produktów.

Pozwalają na łatwą i skuteczną organizację wydajnego działania firmy produkcyjnej.

OptiMES  to system do planowania produkcji, który stanowi źródło rozwiązań, które poprzez optymalizację pracy maszyn i pracowników zwiększają efektywność produkcji.

Kompleksowe wdrożenie systemu do planowania produkcji

Systemy do planowania produkcji cechują się dużym stopniem zaawansowania, który przekłada się na złożoność projektu. Przy współpracy z Salwis jest to jednak kwestia, którą nie musisz się przejmować. Realizujemy kompleksowe wdrożenia systemów do planowania produkcji w każdego rodzaju zakładzie produkcyjnym.

Nasza praca rozpoczyna się już w momencie pierwszego kontaktu z klientem. To właśnie w tym momencie ustalamy jego priorytety i rozpoczynamy tworzenie rozwiązań, które odpowiedzą na jego potrzeby. Nasz system do planowania produkcji OptiMES składa się z sześciu modułów, które mogą działać jako osobne narzędzia. Dzięki temu już na etapie przygotowania do wdrożenia jesteśmy w stanie zaplanować automatyzację danych procesów produkcyjnych z ich wykorzystaniem.

Nasz system do planowania produkcji przed jego wprowadzeniem do danego przedsiębiorstwa jest starannie dopasowywany do profilu jego działalności. Pozwala to na optymalizację poszczególnych elementów procesu i ich skuteczne połączenie dla jeszcze lepszych efektów. Wszystkie nasze działania prowadzące do instalacji systemu do planowania produkcji są nastawione na ulepszenie procesu i realizację z góry określonych celów.

System do planowania produkcji to:

Systemy do planowania produkcji w firmie

System do planowania produkcji – korzyści:

Dla kadry zarządzającej:

 • Pełna kontrola nad procesami w firmie
 • Dostęp do danych, wspierających decyzje biznesowe
 • Stabilizacja pozycji rynkowej
 • Wzrost wydajności produkcji i rentowności firmy
Dla Kierownictwa produkcji:
 • Optymalne i zautomatyzowane planowanie procesów produkcyjnych
 • Sprawne planowanie harmonogramu pracy, serwisów, dostaw
 • Eliminacja przestojów i wąskich gardeł
 • Uproszczony podział pracy, motywowania i rozliczenia personelu
System do planowania produkcji to:  12 % Skrócenie średniego czasu realizacji zlecenia 31% Zmniejszenie stanów magazynowych 42% Oszczędność czasu pracowników, nadzorujących System do planowania produkcji Planowanie produkcji Automatyczne i manualne planowanie Harmonogramowanie produkcji z uwzględnieniem dostępności zasobów Planowanie produkcji

Kontrola i realizacja produkcji

Wizualizacja postępu realizacji zleceń w czasie rzeczywistym

Liczenie wydajności pracowników i maszyn

Przypisanie pracownika do zlecenia

Nowoczesne planowanie produkcjiObsługa magazynu Automatyczna ewidencja stanów magazynowych Ewidencja z wykorzystaniem kodów kreskowych lub QR Alarmowanie niskich stanów

Systemy do planowania produkcji - wdrożeniaCzas pracy

Rozliczania czasu pracy pracowników

Liczenie wydajności pracowników i maszyn

Testuj przez 14dni za darmo!Wdrożenia systemów do planowania produkcji

Systemy do planowania produkcji MES

Systemy do planowania produkcji szyte na miarę

Systemy do planowania produkcji oferowane przez Salwis to indywidualne projekty idealnie dopasowane do potrzeb Twojego zakładu. Nasze kompleksowe podejście pozwala na przejęcie całkowitej kontroli nad procesem produkcyjnym i ulepszenie go w sposób idealnie dobrany do specyfiki danej branży. Pozwoli on na bieżąco monitorować liczbę zamówień, zleceń, tworzonych dóbr i zarządzać ilościami materiałów niezbędnych do realizacji kolejnych zadań.

Nasze systemy do planowania produkcji sprawią, że wykonywanie codziennych czynności będzie jeszcze łatwiejsze. Pozwalają one na określanie harmonogramów pracy i ilości produktów niezbędnych do jej wykonania. Jest to zatem świetny sposób na eliminację tzw. Wąskich gardeł oraz innych przestojów, które potencjalnie mogłyby prowadzić do zakrojonych na szeroką skalę problemów. Systemy do planowania produkcji mogą również stanowić motywację dla personelu, który dzięki nim może monitorować swoje wyniki i poprawiać efekty swojej pracy.

Nie wiesz, czy systemy do planowania produkcji sprawdzą się także w Twojej firmie? Zastanawiasz się, jak bardzo mogą one pomóc Twojemu przedsiębiorstwu w realizacji jego celów? A może szukasz informacji o konkretnych korzyściach, które dzięki systemom do planowania produkcji mogą zagościć w Twoim zakładzie? Skontaktuj się z Salwis – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pokażemy Ci wszystkie zalety innowacyjnych rozwiązań dla produkcji.

System do planowania produkcji - korzyści

 • Widoczne czasy operacji,
 • Porządkowanie przepływu informacji (Wyeliminowanie obiegu papierowego)
 • Śledzie zamówień (w jakim momencie jest aktualne zamówienie, na jakiej operacji operacji i w jakim procencie jest wykonane)
 • Widok statusu zamówień dla handlowców (np 64% i czas wykonania do 15 grudnia)
 • Technologia podpięta pod zamówienie, widoczne szczegóły zlecenia, (np. schematy elektryczne, mechaniczne),
 • Dodatkowe korzyści dla najlepszych pracowników
 • Wzrost wydajności średnio 10-15%
 • Generowanie zamówień do dostawców automatycznie,
 • Usprawnianie procesów (np. Dostarczono materiał, który ciężko się obrabia => podstawa do złożenia reklamacji, zmiany dostawcy)
 • Usprawnianie logistyki (np. Pracownik ma co robić, ale nie ma materiału do pracy => usprawnienia przepływu materiałów między magazynami i w obrębie jednej hali)
 • automatyka przemysłowa w najlepszym wydaniu

Kalkulator wdrożenia systemu do planowania produkcji

Kliknij w kalkulator i skontaktuj się z nami by dowiedzieć się ile kosztuje wdrożenie systemu zarządzania produkcją w Twojej firmie! 

Ta wiedza nic nie kosztuje! 

Obsługa i zarządzanie w zasięgu ręki

Oprogramowanie OptiMES można uruchomić na każdym urządzeniu i z dowolnego miejsca na świecie, posiadającego dostęp do internetu. Wewnątrz firmy może być zainstalowane na każdym stanowisku komputerowym.

Nie ma dedykowanych paneli dla obsługi operatorów wobec czego można zastosować dowolny, najbardziej odpowiadający pracownikom. 

Jak przebiega proces wdrożenia systemu MES?

system mes
Proces wdrożenia systemu zarządzania produkcją OptiMES

Cennik OptiMES

cennik mes
Cennik systemu OptiMES

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić!

[sc name=”kalkulator-mes”]

Najczęściej zadawane pytania

System MES

Czy system do funkcjonowania wymaga specjalnych urządzeń?

Nie, oprogramowanie działa w przeglądarce. Możemy z niego korzystać na urządzeniu mobilnym lub komputerze, wystarczy się zalogować.

Czy system działa w „chmurze”?

Tak, aplikacja może działać na serwerze lokalnym wewnątrz firmy lub w oparciu o chmurę obliczeniową producenta oprogramowania.

Ile kosztuje taki system?

Koszt systemu zależy od ilości potrzebnych modułów oraz liczby docelowych użytkowników. Cennik wersji chmurowej dostępny w tabeli powyżej. Licencja serwerowa wymaga zapytania ofertowego do Salwis.

Ile trwa proces wdrożenia systemu?

W zależności od wielkości zakładu, możemy mówić o wdrożeniu trwającym od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Ile wynosi okres zwrotu dla takiego systemu, czy możemy mówić o nim jak o inwestycji?

Oczywiście, wdrożenie systemu produkcyjnego to inwestycja w przyszłość. Biorąc pod uwagę tylko jeden z benefitów – oszczędność czasu pracy pracowników średnio ok. 1h dziennie na pracownika, możemy w prosty sposób policzyć okres zwrotu inwestycji. Tutaj przykład: Jeżeli założymy 30 pracowników i roboczogodzina każdego kosztuje 20zł to w ciągu 1 zmiany mamy 600zł. W ciągu roku oszczędności wyniosą 144 000 zł a mówimy tutaj tylko o czasie pracy!

Jakie korzyści daje system do zarządzania produkcją typu MES?

Benefitów jest wiele i zależą niejednokrotnie od charakteru zakładu produkcyjnego, jednak najczęściej jest to:

 • oszczędność czasu pracy pracowników średnio 1h na zmianę pracownika;
 • podgląd w czasie rzeczywistym na wykonywane zamówienie;
 • dane o efektywności produkcji i poszczególnych pracowników;
 • redukcja papierowego obiegu dokumentów.
Jakie są różnice pomiędzy wersją w chmurze (OptiMES Cloud) a licencją serwerową (OptiMES PRO)?
 • OptiMES PRO: Bezpieczeństwo danych po stronie firmy, jednorazowa opłata, aktualizacje opcjonalne – dodatkowo płatne 15% ceny licencji, możliwość pracy w sieci lokalnej;
 • OptiMES Cloud: Aktualizacje w cenie licencji, bezpieczeństwo danych zapewnia dostawca chmury, niezbędny stały dostęp do Internetu.
W jaki sposób przeprowadzane jest wdrożenie systemu?

Systemy tego typu nie są rozwiązaniami pudełkowymi, wobec tego każdorazowo oprogramowanie jest dostosowywane do specyfiki produkcji. Klient otrzymuje tym samym narzędzie szyte na miarę jego potrzeb. W każdym przypadku projekt rozpoczyna się od analizy przedwdrożeniowej po której uzyskujemy informacje o wymaganych modułach, charakterystyce produkcji, ilości potrzebnych użytkowników etc. Cała procedura przebiega według takiego schematu: Rozpoznanie potrzeb => Analiza przedwdrożeniowa => Oferta ostateczna => Wdrożenie => Serwis i pomoc zdalna. Natomiast w sytuacji, w której klient po poznaniu całkowitej wyceny wdrożenia uzna, że jednak nie będzie kontynuował wdrożenia, projekt kończy się i rozliczamy się za analizę przedwdrożeniową.

W systemie księgowo-handlowym (ERP) posiadam moduł „Produkcja”, po co mi więc system do zarządzenia produkcją (MES)?

Systemy księgowe często posiadają moduły produkcyjne, jednak są one bardzo powierzchowne. Ich funkcjonalność często kończy się w … biurze. Komunikacja jednostronna w postaci wydruku zlecenia produkcyjnego w dzisiejszych czasach to za mało. System typu MES dostarcza w czasie rzeczywistym wszystkie niezbędne informacje bezpośrednio z produkcji. Postęp zlecenia, dostępność zasobów (pracownicy, maszyny), stany magazynowe surowców, przestoje ponadto wszelkiego typu alerty: np. brak możliwości wykonania zlecenia z powodu braku surowców czy przekroczenie terminu klienta. Wszystkie te informacje, a są kluczowe dla zachowania ciągłości procesu produkcyjnego, a w systemach ERP ich nie znajdziemy. Dodatkowo Oprogramowanie oferowane przez nas integruje się z większością dostępnych na rynku systemów księgowo-handlowych klasy ERP, dzięki czemu występuje dwukierunkowa wymiana danych i każdy dział wie co rzeczywiście dzieje się w firmie.


Więcej informacji na temat systemów automatyki znajdujesz w poniższych artykułach. Polecamy !