Wpływ fotowoltaiki na opłatę mocową

Wpływ fotowoltaiki na opłatę mocową

Wprowadzona od 1 stycznia 2021 obowiązkowa opłata mocowa spowodowała zwiększenie kosztów za pobór energii elektrycznej w Polsce. W przypadku zakładów produkcyjnych i przetwórczych opłaty wzrosną nawet do 40 tys. zł rocznie. Czy czerpanie zasobów z  odnawialnych źródeł energii pozwoli ją zredukować? 

Instalacja fotowoltaiczna

Sposób na ograniczenie opłaty mocowej?

Fotowoltaika pozwala firmom produkcyjnym i przetwórczym obniżyć koszty jednostkowe produkcji, posiada również ogromne walory środowiskowe.

W jaki sposób wpływa na opłatę mocową? To właśnie dzięki wytwarzaniu własnej energii elektrycznej, ilość energii pobieranej z sieci energetycznej zmniejsza się.

W przypadku średnich przedsiębiorstw możliwość produkcji energii w okresie szczytowego zapotrzebowania spowoduje ograniczenie opłaty mocowej –  nawet do 60 tys. zł rocznie!

 

Jak wygląda proces inwestycyjny instalacji fotowoltaicznej?

Firma Salwis specjalizuje się w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych dla firm  o mocy > 50 k dla zakładów produkcyjnych i przetwórczych. Jako inżynierskie biuro projektowo – wdrożeniowe dobierzemy optymalną moc instalacji, dopasowaną do warunków panujących w danym miejscu.

Dofinansowanie

Na samym wstępie należy rozpatrzyć wszystkie możliwości, z których można skorzystać w ramach tak ważnej inwestycji. Salwis jako inżynierskie biuro doradcze oferuje rzetelną pomoc przedsiębiorcom w uzyskaniu jak najlepszego finansowania.

Co roku na polskim rynku pojawia się wiele możliwości finansowania inwestycji fotowoltaicznych OZE. 

W ramach wsparcia z Funduszy Europejskich przedsiębiorstwa mogą uzyskać nawet do 50 tys. zł. Oprócz dofinansowań firmy mogą starać się również o uzyskanie pożyczek bankowych lub leasingów bankowych. W ramach pożyczki finansowanie może wynieść nawet 3,95 mln zł. 

Inwentaryzacja

W ramach bezpłatnych inwentaryzacji nasi specjaliści ds. elektroenergetyki przedstawią wszystkie możliwości inwestycyjne w danym zakładzie przemysłowym lub przetwórczym.

Jako marka ekspercka specjalizujemy się w projektowaniu instalacji o mocy         > 50 kWp na dach obiektów przemysłowych. Fotowoltaika lokalizowana na dach zakładów, jest najlepszym rozwiązaniem względem fizycznym oraz funkcjonalnym – wykorzystanie pustych, najlepiej oświetlonych przestrzeni. 

Dokładny audyt energetyczny pozwala określić stopień zużycia energii elektrycznej przez zakład produkcyjny. Działanie to pozwala na odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

Decydując się na inwestycję w fotowoltaike, warto rozważyć również inne możliwości poprawy pracy zakładu.

W naszych usługach oferujemy między innymi budowę stacji transformatorowych dla instalacji fotowoltaicznych. Zachęcamy do poznania relacji z realizacji jednego z takich projektów!

Panele na dachu mońtaż na mostkach trapezowych-

Pozwolenia oraz zgłoszenia budowlane

Zgodnie z  ustawą OZE w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50kW wymagane jest pozwolenie na budowę instalacji.

Główne elementy do załatwienia to:

 • Projekt budowlany wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę z urzędu 
 • Projekt techniczny podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej musi zostać uzgodniony z lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego np. Tauron.
 • W związku z umiejscowieniem instalacji na dach zakładów produkcyjnych, niezbędne jest dokonanie oceny stanu technicznego dachów. 
 • Po wykonaniu projektu instalacja musi przejść kontrolę przez Państwową Straż Pożarną.

Korzyści instalacji fotowoltaicznych:

 • Znaczące obniżenie kosztów za energię elektryczną w tym opłaty mocowej związanej z poborem energii z sieci energetycznej, 
 • Proekologiczny i innowacyjny wizerunek firmy,
 • Zastosowanie paneli fotowoltaicznych zapewni amortyzację kosztów inwestycyjnych zakładu produkcyjnego, 
 •  Posiadanie fotowoltaiki częściowo uniezależnia przedsiębiorstwo i zapewnia bezpieczeństwo produkcji,
 • Skalowalność i rozbudowa przyszłościowa instalacji do produkcji czystej energii,
 •  Zwiększona stabilność zasilania zakładu w razie częstych przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci, zachowanie ciągłości produkcji
 • W przypadku nadwyżki produkowanej energii istnieje możliwość współpracy z sieciami energetycznymi,
Zastanawiasz nad instalacją fotowoltaiczną w Twoim zakładzie?
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji!
Wpływ fotowoltaiki na opłatę mocową
Tagged on:             

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *