Wzrost cen paneli słonecznych – ile zapłacimy za instalację fotowoltaiczną w 2022?

Niestety, podwyżki cen czuć na każdym kroku. Drożeje przede wszystkim żywność, artykuły budowlane czy elektronika. Wzrost kosztów możemy zauważyć również w dziedzinie fotowoltaiki. Czym są spowodowane te zmiany? Czy drastyczne podwyżki sprawią, że energia słoneczna przestaje się opłacać?

panale fotowoltaiczne

Wzrost cen paneli fotowoltaicznych – przyczyny

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne cena niestety drastycznie rośnie. Tendencję wzrostową możemy zaobserwować od początku 2021 roku. Właśnie w tym okresie pandemia bardzo źle wpłynęła na produkcję krzemu, który jest niezbędnym składnikiem paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo ograniczone dostawy prądu w chińskich fabrykach spowodowały, że tego surowca jest wciąż za mało.

Niestety producenci nie zapowiadają poprawy. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne promocje nie będą pojawiać się zbyt często. Brak pracowników na stanowiskach w sektorach transportu to kolejna przeszkoda. Dodatkowo wzrost cen paliw sprawia, że produkcja instalacji drożeje.

Klienci rezygnują z fotowoltaiki

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy fotowoltaika wciąż się opłaca? Warto zaznaczyć, że w obecnym czasie krzem potrafi drożeć o 8% tygodniowo. To najwyższe odnotowane wzrosty w historii tej dziedziny. Producenci ostrzegają, że taka sytuacja może wpłynąć na podniesienie ceny paneli słonecznych w 2022 roku nawet o 5%!

 

Te drastyczne wzrosty kosztów instalacji sprawiają, że inwestorzy rozwiązują umowy i zupełnie rezygnują z takiego przedsięwzięcia. Firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiczną zapowiadają, że ceny paneli słonecznych w 2022 roku nie spadną, a będą drożeć wraz z kosztami prądu. To sprawia, że klienci mają jeszcze więcej wątpliwości odnośnie tego, czy warto inwestować w naturalne źródła energii.

Czy fotowoltaika wciąż się opłaca?

Pomimo podwyżki cen fotowoltaika opinie zyskuje pozytywne. Wzrost kosztów inwestycji sprawia, że wydłuża się jedynie okres zwrotu instalacji. Jednak własna produkcja prądu pozwala na znaczne obniżenie miesięcznych rachunków za energię.

Warto znaczyć, że instalacja paneli fotowoltaicznych nie będzie opłacalna w każdym przypadku. Jeśli gospodarstwo domowe nie zużywa dużej ilości energii, a rachunki oscylują w okolicach 100 złotych miesięcznie, warto zrezygnować z tak drogiej inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Zwrot kosztów instalacji w takim przypadku będzie zbyt długi, aby był opłacalny.

Bywa tak, że na danej posesji fotowoltaika nie będzie właściwym wyborem, ze względu na dużą ilość drzew, brak dostępu do wystarczającej ilości słońca, czy złego kąta nachylenia dachu. W takim przypadku dobrym wyborem może być pompa ciepła, która zyskuje coraz większą ilość nabywców.

Instalacja fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja, która gwarantuje obniżenie kosztów za energię elektryczną. Niestety, musimy być przygotowani na gwałtowny wzrost cen paneli słonecznych.

Wzrost cen paneli słonecznych – ile zapłacimy za instalację fotowoltaiczną w 2022?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.