Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność tak w przemyśle, jak i w nieco bardziej domowym wykorzystaniu. Nic w tym dziwnego – jest ona ekologiczna, efektywna kosztowo i nie powoduje zbędnych zanieczyszczeń. Niestety, przez błędy wykonawcze w mediach regularnie pojawiają się informacje o niekiedy bardzo spektakularnych awariach paneli słonecznych. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych jest jednak wysokie – czego zatem się wystrzegać przy instalacji tego rodzaju technologii?
Niska jakość a bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych
Jak wskazują eksperci z branży, wybierając instalacje fotowoltaiczne w większości przypadków nie mamy się czego bać – pod warunkiem, że montaż tego rodzaju technologii wykona firma, która rzeczywiście się na tym zna. Podstawową przyczyną problemów z fotowoltaiką są bowiem braki w wiedzy instalatorów, które skutkują problemami. Do najczęściej spotykanych nieprzyjemnych niespodzianek w tej branży są:
- Brak stosowania norm IPC w wykonywaniu połączeń kablowych, a co za tym idzie, naruszanie ich bezpieczeństwa. Warto zapytać instalatorów o ich wiedzę w tym zakresie przed rozpoczęciem prac!
- Wykorzystywanie niskich jakości komponentów, zamienników czy złączy fotowoltaicznych z nieznanych źródeł. Może się to skończyć stworzeniem instalacji, która nie spełni formalnych wymagań stawianych tej technologii przez prawo.
- Korzystanie z narzędzi, które nie są przeznaczone do tego rodzaju prac i mogą prowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji.
Mała oszczędność a duże kłopoty: jak nie oszczędzać na fotowoltaice
Pozornie może wydawać się, że powyższa lista błędów zawiera oczywiste oczywistości, które mogą trafić się przy każdym większym remoncie. Nic bardziej mylnego: w przypadku fotowoltaiki popełnienie powyższych błędów może skończyć się tragedią. Nawet drobne przecięcie kabla w nieodpowiedni sposób może bowiem spowodować zagrożenie dla mieszkańców.
Najpowszechniejszym, a jednocześnie jednym z najgroźniejszych błędów, jakie można popełnić w trakcie instalacji fotowoltaiki na budynku, jest wycięcie żył przewodów podczas ściągania izolacji lub ich delikatne przycięcie. Wykonane w nieprofesjonalny sposób może ono skutkować wyłamaniem zacisku i utworzeniem niewielkiego wyłomu. Powoduje to takie zagrożenia jak:
- Nadmierne nagrzewanie i korozja przewodów połączona ze zwiększonym oporem przewodzenia prądu.
- Niedopuszczenie instalacji do użytku ze względu na brak spełnienia podstawowych norm.
- Zniszczenie przewodu i jego wewnętrznej struktury.
- Spowodowanie zagrożenia pożarowego w przypadku, gdy usterka pozostanie niezauważona i spowoduje nadmierne nagrzewanie się palnych elementów.
- Przy jednoczesnym zastosowaniu tanich materiałów niskiej jakości istnieje możliwość zapłonu instalacji.
Fotowoltaika bez podejrzanych oszczędności? Sprawdź Salwis
Nie ulega wątpliwości, że budowa instalacji fotowoltaicznych wymaga doświadczenia, znajomości norm i przede wszystkim wiedzy o najlepszych narzędziach i elementach, które należy wykorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo instalacji. Przy zastosowaniu wszystkich tych zaleceń ekologiczna energia jest bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla swoich użytkowników. Do jej okiełznania warto zatem wybrać profesjonalistów, a nie osoby z przypadku. Gwarantujemy, że w Salwis nie znajdziesz tych drugich – skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy, by stworzyć bezpieczne instalacje fotowoltaiczne.