Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa

Prawidłowo działający system elektroenergetyczny to zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, a także obniżenie kosztów jego eksploatacji. Ważnym elementem w konstrukcji jest elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa. Tym mianem określa się układy automatyki, których zadaniem jest lokalizowanie ewentualnych zakłóceń w systemie oraz minimalizowanie negatywnych skutków tego zjawiska. Czym dokładnie są i kiedy się je wykorzystuje?

CZYM JEST ELEKTROENERGETYCZNA AUTOMATYKA ZABEZPIECZENIOWA?

 

To rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury elektroenergetycznej. Poszczególne automatyki zawarte w systemie odpowiadają za prewencyjne wyłapywanie potencjalnych problemów, eliminowanie ich, czy też minimalizowanie skutków awarii. Do tego dochodzi dbałość o zabezpieczenie dostaw prądu do odbiorców w sytuacji, gdy element infrastruktury zostanie wyłączony. To naczynia połączone, które zapewniają sprawne i efektywne kosztowo działanie systemu elektroenergetycznego. W sytuacji gdy system działa bez zarzutu, automatyka ta przechodzi w stan spoczynku. 

Jakie trzy rodzaje wyróżniamy?

Podstawowy podział elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej wyróżnia trzy jej rodzaje. Są to:

  • automatyka eliminacyjna;
  • automatyka restytucyjna;
  • automatyka prewencyjna. 

Automatyka eliminacyjna

Odpowiada za zablokowanie rozprzestrzeniania się skutków ewentualnej awarii. Jej zadaniem jest selektywne i szybkie eliminowanie uszkodzonych elementów systemu elektroenergetycznego. To kluczowa automatyka w całym systemie. 

Automatyka prewencyjna

Ten rodzaj elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej ma analizować obecny stan systemu i informować jego użytkowników o potencjalnych zagrożeniach. Prewencja pomaga w szybkim wyłapaniu ewentualnych błędów i ich naprawieniu, zanim przełoży się to na negatywne skutki dla całej sieci. Podstawowe zagrożenia to: brak zbilansowania mocy czynnej lub biernej oraz nadmierne przeciążenie całego systemu. Więcej informacji dotyczących mocy biernej znajdziesz na naszym blogu.

Automatyka restytucyjna

Jej głównym zadaniem jest stosunkowo szybkie zasilenie odbiorców w energię, po wyłączeniu uszkodzonego elementu systemu. Dzieje się to w sposób automatyczny. Automatyka restytucyjna to trzeci etap mechanizmu, który składa się także z dwóch poprzednich. Następują one w odpowiedniej sekwencji. 

Jakie wymagania muszą spełniać zabezpieczenia?

Wykorzystywane w Polsce urządzenia muszą spełniać określone wymagania. Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa musi cechować się m.in.: szybkością działania, dyspozycyjnością, czułością i selektywnością, niezawodnością działania, intuicyjną obsługą, oszczędną eksploatacją, elastycznością w zakresie modyfikacji, czy też odpornością eksploatacyjną. Tylko tego typu rozwiązania mogą zapewnić pełne bezpieczeństwo sieci oraz spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Nowoczesne rozwiązania w zakresie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej są naprawdę wydajne.

Podejmij współpracę z najlepszymi specjalistami z dziedziny automatyki przemysłowej i rozwijaj swój biznes! 

Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *