Firma klienta jest producentem oraz dystrybutorem wszelkiego rodzaju filamentu do drukarek 3D w technologii FDM. W swojej ofercie mają również usługi precyzyjnego oraz wielkogabarytowego druku elementów, serwis drukarek oraz usługi edukacyjne.
Opis projektu realizowanego przez zespół Salwis:
Naszym zadaniem była budowa maszyny – nawijarki filamentu do drukarek 3D. Stworzyliśmy dokładny system sterowania nawijarką umożliwiający nawijanie filamentu na mniejsze bębny.
Projektując układ sterowania skupiliśmy się na maksymalizacji prędkości nawijania filamentu przy zachowaniu dokładności oraz jak największej płynności procesu, w celu minimalizacji ryzyka uszkodzenia materiału.
Jednocześnie staraliśmy się stworzyć prosty i przejrzysty interfejs użytkownika, umożliwiający podgląd aktualnych alarmów oraz odczyt i zapis gotowych receptur do pamięci.
Celem naszej pracy oraz oczekiwaniem ze strony zakładu było przede wszystkim podniesienie wydajności produkcji oraz minimalizacja strat w procesie.
Etapy realizacji projektu:
Na początku stworzyliśmy szczegółowy projekt instalacji elektrycznej. Tworząc cała koncepcję rozpatrywaliśmy wszystkie możliwości, które umożliwią jak najlepszą pracę maszyny.
Następnie przystąpiliśmy do programowania głównego sterownika PLC oraz prefabrykacji szafy sterowniczej urządzenia.
Na koniec, po złożeniu urządzenia i instalacji urządzeń peryferyjnych, mogliśmy przystąpić do niezbędnych testów sprawdzających prawidłowe działanie zbudowanej maszyny.
Zwieńczeniem pracy było przekazanie dokumentacji technicznej urządzenia, instrukcji użytkownika oraz szkolenie pracowników.
Uruchomienie i eksploatacja przewijarki:
Po uruchomieniu maszyna została przekazana klientowi na okres testowy. W ramach serwisu gwarancyjnego zostały wyeliminowane wszelkie drobne błędy w funkcjonalności, które nie wyszły na jaw w fazie testów, a także aktualizacja interfejsu na życzenie klienta.
Podsumowanie:
Wszystkie prace związane z budową maszyny przebiegły bardzo sprawnie i prawidłowo.
Dzięki naszej pracy, w zakładzie pojawiła się nowa nawijarka zwiększająca moce przerobowe firmy.
Korzyści porealizacyjne:
Wprowadzona automatyzacja mechanizmu przyczyniła się do wzrostu wydajności produkcji.
Nastąpiło skrócenie cyklu pracy.
Moc przerobowa zakładu została zwiększona.
Automatyzacja pozwoliła oszczędzić pracę ręczną operatorów.