Produkcja opakowań – Polska będzie liderem w tej branży?

Podobno przeciętny „Kowalski” poświęca w swoim życiu nawet 40 dni na otwieranie wszelakich opakowań, ciekawe jak będzie to wyglądać w kolejnych latach, czy opakowania będą bardziej dostępne? Trudno to w tym momencie przewidzieć, jednak wiemy, że Polska staje się ważnym graczem na rynku ich produkcji.

tektura falista
Fot. 1 – Produkcja opakowań kartonowych

Produkcja opakowań- dobry czas tej branży?

Produkcja opakowań w Polsce rozwija się systematycznie z roku na rok. Nasz kraj powoli staje się liderem w tej dziedzinie, już teraz produkując więcej opakowań niż średnia w pozostałych krajach UE. Z roku na roku mówi się o kilku procentowym wzroście sprzedaży w tej branży, dość dosadnie obrazuje to jak prężnie działają owe firmy. Wzrost zapotrzebowania na takie produkty ma wiele czynników, od chwilowych, sezonowych po długoterminowe zmiany trendów. Producenci opakowań wykorzystali wzrost eksportu produktów spożywczych czy farmaceutyków.

kontraktowa produkcja opakowań z tworzyw sztucznych
Fot. 2 – opakowania z tworzyw sztucznych

Obecnie coraz mocniej mówi się o odejściu od opakowań z tworzyw sztucznych. Czy taki trend stanowi zagrożenie dla branży? Dane analityków pokazują, że branża będzie się rozrastać pomimo tych utrudnień. Przejście w kierunku produktów bardziej ekologicznych może spowodować tylko przeniesienie części produkcji z jednego działu na inny. Już teraz mówi się o proporcjach w branży rzędu: 50% tworzywa sztuczne, 25 % papier, 13% metal, 10% szkło. Prawdopodobnie w niedługim czasie  proporcja ta ulegnie zmianie.

Systematyczny rozwój to efekt odpowiednich inwestycji

Systematyczny rozwój branży to sukces wielu firm, jednak niejednokrotnie jest to efektem rozsądnej polityki w zakresie rozwoju. Już teraz firmy z branży opakowań przodują w zestawieniu firm przeznaczających najwięcej na inwestycje. Nie dziwi zatem pozycja przedsiębiorstw trudniących się taką produkcją i pozytywne perspektywy na przyszłość. Współczesne firmy rywalizują o klienta na kilku płaszczyznach: jakości produktu, obsługi klienta czy czasu realizacji. Poprawa każdego z tych czynników to wymierny efekt w postaci większej liczby zamówień.

Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję. P. Drucker

Produkcja opakowań w naszym kraju to zlecenia od kogoś kto pakuje swój produkt w opakowanie i ten „zestaw” oferuje swoim klientom. To opakowanie jest tym z czym w pierwszej kolejności kontakt ma klient docelowy, jego jakość i wygląd niejednokrotnie wpływa na decyzje kupna. Widać zatem, że krajowi specjaliści w tym zakresie są dobrzy w swym fachu i wykorzystując współczesne rozwiązania przyczyniają się do rozwoju firmy. Już teraz skala działalności to ponad 3% całego przetwórstwa przemysłowego w naszym kraju, co przy około 10% wzroście eksportu opakowań daje solidne podstawy do wzrostu tego udziału w polskim przemyśle.

Wyzwania jakie stoją przed branżą, czyli czego oczekują klienci?

Jakie wyzwania stoją przed tym sektorem przemysłu, w dużej mierze zależą one od szybkości zmiany na sytuację na rynku. Szybkość obsługi logistycznej należy do tych czynników, które decydują o otrzymaniu zlecenia. Im mniejszy czas realizacji tym prawdopodobieństwo otrzymania zlecenia wzrasta. Gdy zastanowimy się tylko nad czasem realizacji zlecenia znajdziemy kilka punktów które mogą odbyć się sprawniej. Informacje takie jak: przyjęcie zamówienia, wykonanie zamówienia, towar do odbioru przekazywane są zazwyczaj telefonicznie. Jeśli każde z tych połączeń zajmie po 1 min, o ile zostaną bezzwłocznie wykonane, to czas przekazywania tylko tych informacji zajmie 3 min. Na pierwszy rzut oka nie jest to dużo, bo ktoś zamawiając 1000 szt. praktycznie nie zauważy tego czasu, co jednak w sytuacji, gdy mamy 100 zamówień po 10 szt.? Obliczenia zostawię Państwu. Rywalizacja na tym rynku to walka z czasem, więc na tym w dużej mierze skupiają się dzisiejsi producenci.

torby recykling
Fot. 3 Papierowe torby

Sporym wyzwaniem będzie stopniowe przejście w kierunku opakowań podatnych na recykling, sprawa ta najbardziej dotknie firmy, gdzie odbywa się produkcja opakowań z tworzyw sztucznych. Jednak jak to mówią, nie ma rzeczy niemożliwych i odpowiednio wczesna reakcja na rynkową sytuację może złagodzić ten okres zmian. Im bardziej uporządkowane procesy w firmie tym łatwiej jest się jej odnaleźć w nowych okolicznościach.

Nie przegapić okazji!

Firmy zajmujące się produkcją opakowań przeżywają dobry okres, gdyż według statystyk regularnie powiększają swój biznes. Dane analityczne obiecują dobry czas dla branży, więc to dobry czas na inwestycje w przyszłość, gdy rynek może się wystudzić. Nie bez powodu tak dużo mówi się o inwestycjach w rozwój zakładu, kto nie inwestuje zostaje w tyle i wypada z „peletonu”. Ciągła walka z czasem, poprawa logistyki oraz jakości obsługi są dziś w zasięgu ręki.

Jak zatem podnieść konkurencyjność firmy i przygotować ją do sprostania nadchodzących wyzwań? Z pomocą mogą przyjść współczesne rozwiązania poprawiające zarządzanie produkcją. Jeśli choć trochę zaciekawiło Cię to o czym piszę, zapoznaj się z systemami do zarządzania produkcją i poznaj narzędzie poprawiające wydajność firmy.

inwestycje w rozwój
Fot. 4 – Inwestycje w rozwój działalności

 

Zainteresował Cię temat i chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami i zadawaj pytania

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Salwis:

Produkcja opakowań – Polska będzie liderem w tej branży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *